Advert

BALIK YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SAMSUN HEDEF BÜYÜTTÜ

Samsun Sinop Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Parlak, Balık yetiştiriciliğinde Türkiye 5.’si olduklarını belirtirken, hedeflerinin çok daha büyük olduğunu söyledi.

BALIK YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SAMSUN HEDEF BÜYÜTTÜ

 Samsun'da bu konu da ciddi adımların atılmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Parlak;' 5 yıl içinde yapacağımız yatırımlarla Türkiye 2.’si olmayı hedefliyoruz. Siyasilerimizin bu konu üzerinde özverisi ve sektörle ilgili olmaları bizleri son decere mutlu ediyor. Samsun'da bu potansiyel var.' dedi.

 CİDDİ İSTİHDAM SAĞLANACAK
Samsun-Sinop arasında yeni açılan üretim alanları sayisinde çok sayıda balıkçının bu bölgeye yatırım yapmaya başladığını ifade eden Parlak;' Sektörün büyümesi ve gelişmesi aynı zaman da istihdama da çok ciddi katkı sağlayacak. Hedef 5 yıl içinde binlerce kişiye istihdam sağlamaktır. 40 bin ton balık ve 200 milyon dolar ihracat hedefliyoruz. Bunlara ulaşmak asla hayal değil. Alabalık sektörünün önü çok açık.' diye konuştu.

 
HEDEFİMİZ İLK İKİ DE OLMAK
Samsun Sinop Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Parlak günü kurtarmayı düşünmediklerini sektörde 5 yıllık ayakları yere basan bir planla yola çıktıklarını belirterek; “Su ürünleri avcılığında Türkiye üretiminin yüzde 20’si Samsun-Sinop arasındaki bölgede yapılıyor. Balık yetiştiriciliğinde Türkiye'de ilk beşteyiz. 5 yıl içinde yapacağımız yatırımlarla Türkiye 2. cisi olmayı hedefliyoruz. Samsun ve Sinop’ta çok geniş üretim alanları açıldı.' şeklinde konuştu. 

YENİ GELEN BALIKÇILAR VAR
Türkiye’nin en önemli balıkçılarının bu alana yatırım yaptıklarını sözlerine ekleyen Parlak;'Gelenler içinde olan balıkçıların bir kısmı yeni yeni gelmeye başladı. Başta Japonya olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilecek. 100 civarında değişik alanlarda mühendis ve teknik eleman çalıştırmak, ülkemize adına da balıkçılık sektörü olarak 200 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefliyoruz. Bu hedeflere ulaşmak asla zor değil. Samsun bunu başaracak güçtedir.” diyerek sözlerini tamamladı.

HABER ÇAĞATAY DURMUŞ 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ROSE KÖPEK ÇOCUKLARIN İLGİ ODAĞI OLDU
ROSE KÖPEK ÇOCUKLARIN İLGİ ODAĞI OLDU
AKCAGÖZ: ”ŞEHİTLERİMİZE ŞÜKRAN DOLUYUZ”
AKCAGÖZ: ”ŞEHİTLERİMİZE ŞÜKRAN DOLUYUZ”