Advert

Gazeteciler Cemiyeti'nden gazetecilerin protestosuna destek

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti, gazetecilerin CHP Samsun İl Başkanlığı'ndaki protestosuna destek verdi, CHP İl Başkanı Mehmet Kundak'ın açıklamalarına tepki gösterdi

Gazeteciler Cemiyeti'nden gazetecilerin protestosuna destek

 

CHP Samsun İl Başkanlığı'nda 20 Ekim 2018 Cumartesi saat 12.30'da Bursa Milletvekili Yüksel Özkan ile Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü'nün katılacağı basın toplantısının 'milletvekillerinin ve partililerin toplantı saatinde yemekte olması' nedeniyle zamanında başlamaması, basın toplantısın takip etmekle görevli gazeteciler tarafından protesto edildi. 

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler  Cemiyeti, gazetecilerin CHP Samsun İl Başkanlığı'ndaki protestosuna destek verdi, CHP İl Başkanı Mehmet Kundak'ın açıklamalarına tepki gösterdi.

'ZİYARETLERİMİZ UZUN SÜRDÜ' AÇIKLAMASI

Basın mensuplarının protestosuyla ilgili bir açıklamada bulunan CHP Samsun İl Başkanı Dr. Mehmet Kundak, şu ifadeleri kullandı:

"31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel yönetimler seçimi için aday belirleme çalışmalarına katkı sunmak amacıyla CHP Genel Merkezi tarafından görevlendirilen CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan ve Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü'nün de aralarında bulunduğu heyetimizin çeşitli ziyaretleri planlanandan uzun sürmüştür. İyi niyetle düşünüldüğünde bu ziyaretlerdeki gecikme makul ve tolere edilebilecek durumlardır. 12.30'da yapılacağı duyurulan toplantıya saat 13:00'e kadar başlanılamayınca, basın mensupları tarafından protesto edilip, terkedilmesi anlaşılabilir değildir. Yaşanılan süreçte bu olayın ziyaret neden ve amacının önüne geçmesi, heyetimizi fazlasıyla üzmüştür. Basın emekçilerinin 30 dakikalık süre aşımına gösterdiği protestoyu anlamakta zorluk çekiyoruz" dedi.

19 MAYIS GAZETECİLER CEMİYETİ: 'MESLEKTAŞLARIMIZ HAKLIDIR'

Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır ise, CHP İl Başkanlığı'nda basın mensuplarının gecikmeden dolayı yaptığı protestoyu haklı bulduklarını açıkladı. Çakır, "Gazeteci arkadaşlarımız gün boyu zamanla yarışarak, görevini başarıyla ifa etmek zorundalar. Gün içinde birçok toplantıya katılmakta olan meslektaşlarımız, ofislerine geri dönerek, basın bültenini habere çevirmektedir. Gazeteci arkadaşlarımız için bir basın toplantısında yarım saat kadar katılımcıları beklemek oldukça uzun bir zamandır" dedi.

GAZETECİLERİ KİMSE KARŞILAMADI

Hiçbir gazetecinin haber yaparken siyasi parti, STK gibi ayrımda bulunamayacağının altını çizen Çakır, "Samsun'da halkın nabzını tutan tüm medya mensupları, büyük bir özveri içerisinde, ayrım gözetmeksizin tarafsız ve objektif bir çalışma içerisindediler. Bu tür zamanlı basın toplantılarında kurumun yetkili basın sorumlusu, gazetecileri karşılamakla görevlidir. Basın mensuplarını CHP'de kimse karşılamadığı gibi, toplantı odası da bomboştur. Konuk milletvekillerinin ve diğer parti yöneticilerinin yemekte oldukları bilgisini sekreter veriyor" diye konuştu.

MEHMET KUNDAK'IN HADDİ DEĞİL

CHP İl Başkanı Mehmet Kundak'ın ifadelerine de değinen Yusuf Ziya Çakır, "Basın açıklamasının yanı sıra 'AK Parti İl Başkanlığı'nda da aynı protestoyu yapabilirler mi?' gibi söylemde bulunmuş. Dikkat çekmek isterim ki; AK Parti ya da diğer siyasi partilerde ya da kurumlarda basın sorumluları gazetecileri zamanında karşılıyor, boş salonda bekletmiyor. Sayın Kundak, başta Anadolu Ajansı olmak üzere büyük haber ajanslarının da temsilci gönderdiği bir basın toplantısını zamanında yapmamanın sorumsuzluğunun hesabını versin. Bu durumu protesto eden meslektaşlarımızı imalı sözlerle karalamak kimsenin haddi değildir. Başkanlığını yapmaktan onur duyduğum meslektaşlarımızın protestosunu Cemiyet olarak haklı bulduğumuzu kamuoyuna duyururuz" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ROSE KÖPEK ÇOCUKLARIN İLGİ ODAĞI OLDU
ROSE KÖPEK ÇOCUKLARIN İLGİ ODAĞI OLDU
AKCAGÖZ: ”ŞEHİTLERİMİZE ŞÜKRAN DOLUYUZ”
AKCAGÖZ: ”ŞEHİTLERİMİZE ŞÜKRAN DOLUYUZ”