Advert
Advert

AKÇAGÖZ: “MİLLİ İRADE, TEK BİR KİŞİYE DEVREDİLEMEZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Samsunlulara çağrı yaptı.

AKÇAGÖZ: “MİLLİ İRADE, TEK BİR KİŞİYE DEVREDİLEMEZ”

 23 Nisan’da, Saat 11.00’de Atatürk anıtı önünde olacaklarını dile getiren Akcagöz, “23 Nisan tarihi için ne söylesek az gelir. Memleket işgal altında. Milli bir mücadele içindeyiz. İngiliz’i, Fransız’ı, hepsi pastadan pay kapma derdinde. Samsun’a çıkılalı, milli mücadele ateşi yakılalı, bir yıl olmuş, olmamış. Millet kararını çoktan vermiş. Milleti yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır. Başka çare yok. Başka seçenek yok. Ya öleceğiz, ya kalacağız. İşgal altında onursuzca yaşamak bize yakışmaz. Buna da zaten yaşamak denmez. Türk milleti, lütufla yaşamaz. Kendisine biçilene, razı gelmez. Bu, tarihini tanımamak, bilmemek ve hatta inkar etmek anlamına gelir. Puslu günler. Milleti, milletin kendisi kurtaracaksa, kararları da Meclis’lerde almak gerekir. Tüm milleti, topyekün bu mücadeleye dahil etmek gerekir. Kongrelerde güdülen amaç neyse, İlk Meclis’in açılmasının gayesi de budur. İşte, 23 Nisan 1920’de ilk meclis açılmış ve kurtuluş mücadelesini yöneten Meclis olarak tarihe geçmiştir. Bu Meclis, Anadolu’dur. Bu meclis, kuvayı milliyedir. Millet Meclisi, milli iradenin tecelligahıdır. Bu derece karışık günlerde bile, millet iradesini önemseyen, milletin sözüne itibar edip, karar mekanizmasının merkezine oturtan siyasi dehayı görmemek olanaksızdır.” dedi.
              Millet Meclisi’nin kuruluş tarihinin, bizzat Atatürk tarafından, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kabul edildiğine vurgu yapan Tufan Akcagöz, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bütün milletimize kutlu olsun. Samsun’da da büyük bir coşku yaşıyoruz. 23 Nisan günü saat 11.00’de, Atatürk anıtında olacağız. Tüm Samsunluları bekliyoruz. Bu bayram, çocuklarınızı alın ve anıta gelin. Hepimizin ilkokul hatıraları içinde önemli bir yer tutan 23 Nisan’ı el ele kutlayalım. Aradan geçen 99 yıl, 23 Nisan 1920 tarihinin önemini daha da artırmıştır, bunun farkında olalım. Dünyada, 23 Nisan’dan başka çocuklara armağan edilen bir milli bayram yok, bunu bilelim. 23 Nisan tarihi, artık Padişah yok, milletin iradesi var mührünün tarihe nakşedildiği tarihtir. Bu tarih, milletin yetkiyi eline aldığı tarihtir. Bu millet, başka sıfat altında olsa da, bu yetkiyi tek bir kişiye vermez, vermeyecektir. “ diye konuştu.

CHP SAMSUN BASIN BÜROSU 
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ROSE KÖPEK ÇOCUKLARIN İLGİ ODAĞI OLDU
ROSE KÖPEK ÇOCUKLARIN İLGİ ODAĞI OLDU
AKCAGÖZ: ”ŞEHİTLERİMİZE ŞÜKRAN DOLUYUZ”
AKCAGÖZ: ”ŞEHİTLERİMİZE ŞÜKRAN DOLUYUZ”