Advert

AKCAGÖZ: “SAMSUN HASTANELERİNDE DURUM NE?”

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, İstanbul’da bir hastanede 5 ay içinde, yaşları 18'den küçük 115 çocuğun hamile olduğu saptandığını, devlet yetkililerinin bu konuya duyarsız kaldığını söyledi.

AKCAGÖZ: “SAMSUN HASTANELERİNDE DURUM NE?”

   Hastanede görevli bir personelin, kayıtların polise bildirilmediğini farkettiğini, bununla ilgili tutanak hazırladığını ve konuyu savcılığa bildirdiğini ama başına gelmeyenin kalmadığını söyleyen Tufan Akcagöz, “Hastaneye 1 Ocak 2017- 9 Mayıs 2017 tarihleri arasında gelen 115 çocuğun hamile olduğu tespit ediliyor. Çocukların 38'i 15 yaşından da küçük ve 39'u Suriyeli. Kanunlar açık. Çocuk gebeliklerin, derhal ilgili kurumlara bildirilmesi gerekiyor. Her kim bildirmiyorsa, cezai anlamda sorumluluğu var. Ortada ciddi bir iddia var. Durumu ortaya çıkaran personel, önce hastane idaresine durumu bildiriyor ama bu konuda hiç kimse hiç bir işlem yapmıyor. Personel, çare olarak Savcılığa ihbarda bulunuyor. Dahası da var. İstanbul Valiliği, görevliler hakkında soruşturma izni bile vermiyor. Tam aksine, konuyu savcılığa bildiren personel hakkında inceleme başlatılıyor ve görev yeri değiştiriliyor. Bu oldukça vahim bir durum. Çocukları kim koruyacak? Onlarca çocuk hamile kalmış, denetleyen yok. Nasıl bir ülke haline geldik? “ dedi. 
          ‘Bu utancı OHAL ile örtemezsiniz’ diye sözlerine devam eden CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, “ Olay apaçık ortada. 5 aylık süreçte İstanbul'da bir hastaneye getirilen 115 çocuğun hamile olduğu saptanıyor. Hastane yetkilileri durumu adli birimlere bildirmiyor. Vali soruşturma izni vermiyor. Olayı ortaya çıkaran sosyal hizmet uzmanı sürgün ediliyor. Olacak iş değil. Gelelim Samsun’a. Burada da binlerce Arap mülteci var. Acaba Samsun’da durum nedir? Sağlık Bakanı, Samsun Milletvekili. Birinin çıkıp ihbar etmesini mi bekliyorsunuz? Yaşanan bu durum göstermiştir ki, devlet hastanelerinde ciddi bir felaket yaşanıyor. Çocuk yaştaki kızlar hamile kalıyor ama devlet buna duyarsız. Bunu OHAL ile örtemezsiniz. Samsun’da yaşıyoruz ve kentimizde de bu tip durumların olabilecek olması inanın bizleri endişeye boğuyor. Şu memleketin haline bakın. Çocuklar, bizim geleceğimizdir. Bu konuya sessiz kalan her kimse, bu suça ortaktır. Derhal, Samsun hastaneleri de denetlenmelidir. Soruşturma yürütülmeli, böyle bir şeyin olup olmadığı ortaya çıkarılmalıdır.” diye konuştu.
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ROSE KÖPEK ÇOCUKLARIN İLGİ ODAĞI OLDU
ROSE KÖPEK ÇOCUKLARIN İLGİ ODAĞI OLDU
AKCAGÖZ: ”ŞEHİTLERİMİZE ŞÜKRAN DOLUYUZ”
AKCAGÖZ: ”ŞEHİTLERİMİZE ŞÜKRAN DOLUYUZ”