Araların'da Problem Var Mı?

24 Haziran seçimleri yanlışıyla, doğrusuyla geride kaldı. Fakat seçim dönemi bir çok dengenin değişmesine de vesile oldu.

Araların'da Problem Var Mı?

Samsun’da da 19 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanı görevini yürüten Yusuf Ziya YILMAZ milletvekilliği için genel merkezden gelen talimat doğrultusunda istifa ederek adaylığını açıkladı ve yerine Bafra Belediye Başkanı Zihni ŞAHİN seçildi. O zamanlar çok yoğun tartışmalara sebep olan bu hamle kimileri tarafından kibarca görevden alınma olarak yorumlandı. 19 yıllık yıpranmış bir yapılanmanın sebep olduğu bu dedikodular, Büyükşehir’ de bir yenilenme ihtiyacının varlığını işaret ediyordu. Yoğun geçen seçim sürecinde kendilerini ciddi bir sınav karşısında bulan ve yoğun çalışma yürüten bu isimler seçim sürecinin sonuçlanması ile özellikle son dönemde basında Belediye üzerinden karşı karşıya geldiler. 2 hafta önce yapılan 76. istişare toplantısında Zihni Şahin’in yaptığı konuşmada Yusuf Ziya Yılmaz’ı hedef aldığı ve belediyeyi ben yönetiyorum dediği ve belediye bünyesinde bulunana bazı yöneticileri görevden aldığı konuşuluyor.


Gelelim şimdi işin aslına. Milletvekili aday tanıtım toplantılarının yapılmasının ardından adaylar çalışmalarına süratle başladı. Billboard aday tanıtımları da  bu çalışmalardan biriydi ama işin ilginç olanı Samsun çevresinde yüzde 80 Yusuf Ziya YILMAZ’ın afişlerinin asılı olması, diğer adayların billboardlarda yer bulamaması halk tarafından tepki topladı. Kendisi 2. sıradan aday olan Yusuf Ziya YILMAZ ‘ın kazanmasına kesin gözüyle bakılırken 9. sıra, 8. sıra.. ya da kritik sınırda olan adayların afişlerinin asılmayıp, kendi afişlerini astırmasına kimse anlam veremedi ve yine aynı sebepten Büyükşehir Belediye Başkanı olan Zihni Şahin’de billboardlarda yer bulamadı.
Tüm bu yaşananlara rağmen Başkan Şahin’in seçim süreci boyunca birliktelik duygusuna zarar gelmemesi için, hiçbir tepki  göstermeden bir aday edasıyla seçimlere odaklanması ve çalışması, sahip olduğu siyasi tecrübeyi bir kez daha ortaya koymuş oldu. 


Seçim sonuçlarının açıklanması ile Yusuf Ziya YILMAZ resmen milletvekilliğine hak kazanırken, Başkan ŞAHİN’ de artık  şehrin sorunlarını çözmek üzere yeni makamına geçti. Fakat aradan geçen zamanda çıkan söylentiler değişen hiç bir şey olmadığını, Yusuf Ziya YILMAZ Belediye personellerine talimatlar vermeyi sürdürdüğünü iddia ediyordu. Ak Parti 76. istişare toplantısında Zihni ŞAHİN yaptığı konuşmada 24 Haziran seçimlerinin kendisi için ne kadar önemli olduğundan bahsettikten sonra konuşmasını genel merkezin bir öğüdü ile noktaladı. Herkes kendi işini yapsın. Ben İl başkanını, İl başkanı beni yönetmeye çalışırsa kaos çıkar birlikteliğe zarar gelir dedi ve bu sözleri tüm salon tarafından takdir gördü. Siyasi tecrübe yine gelecekte yaşanacak sorunlara karşı uyarısını yapmıştı. Burada  belki de Yusuf Ziya YILMAZ ’a ince bir mesaj vardı ama basında bahsedildiği gibi Belediye’yi ben yönetiyorum gibi bir cümle fiilen geçmediği gibi gerginlik de yaşanmadı. Gelelim görevden almalara.

 

Başkan Şahin göreve geldiği günden bugüne aslında tek bir kişiyi görevden almış değil, boş kadrolara atamalar yapmak suretiyle kendi ekibini oluşturuyor. Muhakkak ki ilerleyen süreçte görevden almalar da olacaktır. Yusuf Ziya YILMAZ’ ın itibarını bu denli sarsan 19 yıllık bir yapı içinde çürük elmalar mutlaka çıkacaktır. Ve kimse ileride kendisinin de itibarını zedeleyecek bu kişilere göz yumamaz, taviz veremez. Zaten halkın Başkan Şahin’den en büyük beklentilerinden biri de kadrolar konusudur.

 

Sonuç olarak basında çıkan tüm bu haberlerin aksine, Yusuf Ziya YILMAZ ile Zihni ŞAHİN arasında bir sorun yok. Bu siyasiler birbirlerini uzun süredir tanıyan ve değer veren kişiler. Ve dolayısı ile etrafta dolaşan senaryoların hiçbiri bu ikiliye uymuyor. Yusuf Ziya YILMAZ ‘ın kukla bir Başkan istediği ve bu sebeple  Zihni ŞAHİN‘ i önerip Başkan yaptırmış olması ne Zihni ŞAHİN’ in karakter yapısına, ne de görevden istifa etmek zorunda kalmış birinin durumuyla örtüşüyor. Yusuf Ziya YILMAZ’ ın böyle bir gücü kaybetmeye alışması zaman alacaktır fakat bu süreçte kırgınlıklar da yaşansa, Yusuf Ziya Yılmaz’a yeni görevinde de en çok desteği verecek ve sahip çıkacak kişi Zihni Şahin’dir. Bu ikilinin arasını bozmaya çalışan ve buradan kendine menfaat sağlamaya çalışan bir grup olduğu kesin ama sanırım planları işe yaramayacak, bu ikiliyi daha çok beraber göreceğiz ve çalışmalarını takip edeceğiz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ROSE KÖPEK ÇOCUKLARIN İLGİ ODAĞI OLDU
ROSE KÖPEK ÇOCUKLARIN İLGİ ODAĞI OLDU
AKCAGÖZ: ”ŞEHİTLERİMİZE ŞÜKRAN DOLUYUZ”
AKCAGÖZ: ”ŞEHİTLERİMİZE ŞÜKRAN DOLUYUZ”