BAFRA BELEDİYE BAŞKANI HAMİT KILIÇ'A ŞOK SORULAR

Bafra Belediyesi İYİ Parti Meclis Üyesi İsmail Bekar, yeni Belediye Başkanı Hamit Kılıç’a soru önergesi verdi.

BAFRA BELEDİYE BAŞKANI HAMİT KILIÇ'A ŞOK SORULAR

Bafra belediyesinin meclis toplantısına iyi parti meclis üyesi İsmail Bekarın Meclis toplantısına katılmayan belediye başkanı Hamit Kılıç’a sorduğu sorular damga vurdu.

İsmail Bekarın soru önergesi Bafra Belediyesi yazı isleri müdürü İbrahim Korukçu tarafından meclis üyelerine okundu.

İsmail Bekarın sorduğu sorular aşağıda yer alıyor

BAFRA BELEDİYE MECLİSİN’DE BAFRA BELEDİYE BAŞKANI HAMİT KILIÇ’A SORU ÖNERGESİ

ŞABAN HÜRYAŞAR VE ALİ ŞİMŞEK ATAMALARI:

5393 Belediye Kanununu Norm Kadro ve personel istihdamı başlıklı 49.maddesinin 8.fıkrasında;

Belediyenin yıllık toplam personel giderleri, gerçekleşen en son yıl bütçe gelirinin 213 sayılı Vergi usul kanununa göre belirlenecek yeniden değerlendirme katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarın yüzde otuzunu aşamaz. Nüfusu 10.000’in altında olan belediyelerde bu oran yüzde kırk olarak uygulanır. Yıl içerisinde aylık ve ücretlerde beklenmedik bir artışın meydana gelmesi sonucunda personel giderlerinin söz konusu oranları aşması durumunda, cari yıl ve izleyen yıllarda personel giderleri bu oranların altına ininceye kadar yeni personel alımı yapılmaz. Yeni personel alımı nedeniyle bu oranın aşılması sebebiyle oluşacak kamu zararı, zararın oluştuğu tarihten itibaren hesaplanacak kanuni faizle birlikte belediye başkanından tahsil edilir. Personelin her türlü alacakları zamanında ödenir, denilmektedir.

Bu hüküm doğrultusunda bilinen odur ki; 5393 sayılı belediye kanununun 49. Maddesinin 8.fıkrası hükmüne aykırı olarak personel giderlerinin %30 fazla olduğu aşikârdır.

Bu durumda belediyenin yeni ve naklen personel alımı yapması mümkün değildir.

Sayıştay temyiz kurulun 16.02.2016 tarih ve 41466 sayılı tutarağında belirtiği üzere kanun bu konudaki hükmü açık olup; belirlenen oranın aşılması nedeniyle ortaya çıkan fazlalığın kamu zararı olduğu ve oluşan ve kamu zararının oluştuğu tarihten itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle birlikte belediye başkanından tahsil edilmesi gerekmektedir. Bu gerekçelere rağmen bu atamalar neden yapılmıştır.

2.NECDET TOPALIN ATAMASI

22.05.2015 Tarihinde Necdet Topalın asaleten mali hizmetler müdürü olarak atanması hukuksuzluktur. Mali hizmetler müdürü olarak atanabilmek için mali idareler görevde yükselme yönetmenliğine tabi olup görevde yükselme sınavına bu kadroya  asaleten kazanması mümkün değildir. Bu hukuka uygun olmayan atamayı geri alacak mısınız?

3. Bafra Belediye Başkanının yapmış olmuş sitenin etrafına asfalt döktürmesi etik ve hukukidir.

4. Özel bir teşebbüse ait olan ve vakıf ile bağlantıları bulunan, kişilerin ortak olduğu iddia edilen özel Açı okullarının etrafının asfalt yapılması, otopark alanının asfaltlanması etikmidir. Bir ücret alınmışımdır.

5. Bafra Belediyesine atadığınız müdürlerin kaç tanesi vakıf üyesidir.

6. o Samsun valiliğinden alıp Bafra Belediyesinde özel kalem müdürü yaptığınız ( Ali Şimşek ) sizin inşaat şirketinizden daire satın almış mıdır?

7. Göreve geldikten sonra  şirketinizi devrettiniz mi? Ticari faaliyetlerinize son verdiniz mi ?

Diğer sorularım saklı kalmak kaydıyla bu konularda doğru bilgilere sahip olmak istiyoruz.

                     

Haber Çağatay Durmuş 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ROSE KÖPEK ÇOCUKLARIN İLGİ ODAĞI OLDU
ROSE KÖPEK ÇOCUKLARIN İLGİ ODAĞI OLDU
AKCAGÖZ: ”ŞEHİTLERİMİZE ŞÜKRAN DOLUYUZ”
AKCAGÖZ: ”ŞEHİTLERİMİZE ŞÜKRAN DOLUYUZ”