Advert

Samsun CHP'den AK Parti’ye Ağır İtham

CHP İl Başkanı Mehmet Kundak, AK Parti’nin uyguladığı yöntemlerle belediyeleri borç batağına düşürdüğünü, halkın parasını yağma ederek kentin geleceğini ipotek altında bıraktığını söyledi

Samsun CHP'den AK Parti’ye Ağır İtham

CHP İl Başkanı Mehmet Kundak düzenlediği basın toplantısında AK Parti’ye yüklendi. AK Parti uyguladıkları politikalarla belediyeleri borç batağına sürüklediğini iddia eden Kundak, “Samsun il ve ilçe belediyeler, rant odaklı belediyecilik anlayışı ile yönetilmiş, kaynak israfı ile borçlandırılarak nitelikli hizmet sunulamamıştır” dedi.

BÜYÜKŞEHİR DE BORÇLU

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kamu Borç Raporuna göre açıklama yaptığını ifade eden Kundak, “Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin toplam borcunun 1. 374.745.962 TL, SASKİ’nin tüm borcu 757.950.098.22 TL dir. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ’nin toplam borçları içerisinde yer alan 146 milyon dolarlık borç sadece kur farkından dolayı 11 ay sonunda fazladan 250 milyon TL borç-kur farkı yükü getirmiştir. Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarının öz kaynaklara oranı yüzde 173’tür” dedi.

GÖREVLERİNİ YAPAMADILAR

İlçe belediyelerinin borçlarını da Sayıştayın 2017 yılı raporuna göre aktardığını sözlerine ekleyen Kundak, “Atakum Belediyesi’nin 128.775.893.38 TL. Canik Belediyesi’nin 75.04.721 TL, İlkadım Belediyesi’nin ise 173.997.339.49 TL borcu var. Belirtilen usul ve esaslara aykırı olarak borçlanan belediye yetkilileri hakkında, fiileri daha ağır bir ceza gerektirmeyen durumlarda 5237 Sayılı TCK’nın görevi kötüye kullanmaya ilişkin hükümleri uygulanması yasa hükmüdür” diye konuştu.

HALKÇI BELEDİYECİLİK YAPIYORUZ

CHP’nin halkçı belediyeciliği savunduğunu ifade eden Kundak açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu yanlış politikalar, bir an önce terkedilerek, rant ekonomisi yerine halkçı belediyecilik anlayışı benimsenmelidir. Belediye hizmetlerinden eşitlik ve hakçılık temelinde her kesimin yararlanması sağlanmalı. Partimizin savunduğu halkçı belediyecilik ilde yeni kaynaklar yaratılacak, üretime yön verilecek ve istihdam oranı artırılacaktır.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ROSE KÖPEK ÇOCUKLARIN İLGİ ODAĞI OLDU
ROSE KÖPEK ÇOCUKLARIN İLGİ ODAĞI OLDU
AKCAGÖZ: ”ŞEHİTLERİMİZE ŞÜKRAN DOLUYUZ”
AKCAGÖZ: ”ŞEHİTLERİMİZE ŞÜKRAN DOLUYUZ”