Eğitim

15 Tatil Ne Zaman Bitiyor, 15 Tatil Uzayacak Mı? İşte 2022 Eğitim – Öğretim Takvimi

Türkiye’de milyonlarca öğrenci için 21 Ocak tarihinde yeni bir tatil süreci başlamış oldu. Öğrenciler Cuma günü aldıkları karneler ile birlikte 15 tatil olarak adlandırılan yarıyıl tatiline giriş yaptı. 21 Ocak tarihinde başlayan tatil 6 Şubat 2022 tarihine kadar devam edecek.

15 tatili ne zaman bitiyor ve 15 tatil uzayacak gibi pek çok farklı soru işaretinin yer aldığı eğitim dünyasında yapılan resmi açıklamalar ile süreçlere netlik kazandırıldı.

15 Tatil Ne Zaman Bitiyor?

6 Şubat Pazar günü itibari ile 15 tatil bitmiş olacak. Öğrenciler 7 Şubat Pazartesi günü okullarda 2. döneme resmi bir şekilde başlangıç yapmış olacak. Bu süreç için şu anda herhangi bir erteleme kararı alınmadı.

15 Tatil Uzayacak Mı?

15 tatilin uzayıp uzamayacağı konusunda gündemde pek çok farklı soru işareti ve tartışma yaşanıyor. Ancak bakanlık tarafından yapılan son dakika açıklamalarında 15 tatilin uzaması gibi bir durumun söz konusu olmadığı belirtildi. Bu bakımdan öğrenciler şu andaki mevcut kararlar gereği 7 Şubat Pazartesi günü itibari ile eğitim öğretimde 2. döneme başlamış olacak.

17 Haziran 2022 tarihine kadar devam edecek olan eğitim-öğretim döneminde üstelik 2. ara dönemi de yapılacak. İkinci dönem ara tatili ise 11 Nisan 2022 ile 15 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Öğrenciler bu tarihlerde yapılacak son ara tatil ile birlikte eğitim öğretim döneminin son bölümüne geçiş yaparak yeni bir eğitim öğretim yılını noktalamış olacak.

Özellikle son 2 yılda pandemi nedeniyle uzaktan eğitim süreci yaşayan öğrenciler yüz yüze eğitime geçilmesi ile birlikte örgün eğitime devam etme imkanı bulmuştu. Ancak son günlerde koronavirüs vaka sayılarının 80 bin barajını aşması ve yeni varyantların görülmesi Türkiye’de 15 tatil uzayacak mı gibi farklı tartışmaları da beraberinde getirdi. Üstelik süreç sadece örgün eğitime giden ilkokul ve ortaokul öğrencilerini kapsamadığı gibi farklı liseler ve üniversite öğrencileri için süreç soru işaretleri ile dolu.

Önümüzdeki hafta içerisinde 15 tatilin uzayıp uzamadığı ve eğitimin nasıl devam edeceğine dair daha somut ve net açıklamaların yapılması bekleniyor.

Başa dön tuşu