Güncel

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102. Yıl Dönümü

Bilecik Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk anıtına, Bilecik Valiliği, Bilecik Belediye Başkanlığı ve Bilecik Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği tarafından çelenk koyulması ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı yapan 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığında görevli Üsteğmen Cafer Çetin, Türk harp tarihinin en müstesna zaferlerinden biri olan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yıldönümünün idrak edildiğini kaydetti. Çetin, “Bugün milletçe her sayfası aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin kanlarıyla yazılmış Türk harp tarihinin en müstesna zaferlerinden biri olan Çanakkale Zaferi’nin 102’inci yıl dönümü ve şehitler günü. Gurur ve minnetle kutladığımız bugün dünyanın en kuvvetli ordularının 102 yıl önce Çanakkale toprakları içinde kahraman Türk askerlerinin iman dolu göğsüne çarparak bütün ümitleriyle beraber Türk sularına gömüldüğü gündür. Bugün büyük insan, ulu önder, eşsiz Komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün Anafartalar sırtlarında dünyaya komutanlık sanatını öğrettiği gündür. Bugün bu toprakların sonsuza kadar tek sahibi olan yüce Türk milletinin bağımsızlığı ve hürriyeti söz konusu olduğunda nasıl şahlandığını tüm dünyaya gösterildiği Türk birlik ve beraberliğinin kudret ve kabiliyetinin nelere muktedir olduğunun tüm dünyaya öğretildiği gündür. Bugün yurdumuza namusumuza birlik ve beraberliğimize kasteden düşmanın yok edildiği her karış toprağımızın kanımızla yıkanarak düşmandan temizlendiği kutlu gündür. Vatanımıza ve istiklalimize kasteden hain düşmanlara karşı yurdumuzun her karış toprağını aziz kanlarıyla sulayarak şehit ve gazi olan dedelerimiz babalarımız analarımız kardeş ve evlatlarımız olduğu için onurlu ve gururluyuz. Onlar sayesinde bu vatan topraklarında özgürce yaşıyoruz. Bu anlamlı gün münasebetiyle şehit ve gazilerimizi bir kere daha saygıyla anıyor kendilerine şükran ve minnetlerimizi sunuyoruz” dedi.

“Canlarına hiçe sayıp ölüme koştular’’

Bilecik Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Hayati Durak ise, günün anlam ve öneminden bahsederek, “Ülkemizin bağımsızlığı, bütünlüğü ve cumhuriyet uğruna canlarını hiçe sayarak ölüme koşan yurdun ve dünyanın dört bir köşesinde şehitliklerde elbiseleri dahi çıkarılmadan, belli yerleri olmadan kefensiz, bazıları da mezar taşı olmadan ama görevini yapmış olmanın huzuruyla yatan kahraman asker şehitlerimizi, ülkemizin esenliği yurttaşlarımızın can ve mal güvenliği için canları feda eden yüreği korkusuz polislerimiz, yurdumuzun en ücra köşelerinde insanımızı aydınlatma ve hizmet yolunda cefakar ve vefakarca emek veren öğretmenlerimizi ve kamu görevlilerimizi minnet ve şükranla anmak üzere toplandık. 18 Mart Çanakkale’nin geçilemeyeceğinin Türk milletinin esir edilemeyeceğinin Anadolu’yu dış güçlerinin hain emelleri doğrultusunda parçalanamayacağının tüm dünyaya haykırıldığı gündür. Bu yüzdendir ki 18 Mart yüce meclisimiz tarafından 27 Haziran 2002 tarihinde şehitler günü olarak kabul edilmiştir” diye konuştu.

Şehit mezarlarına çiçekler bırakıldı

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, Bilecik Şehitlik mezarlığına gitti. Burada saygı duruşuna müteakiben saygı atışı yapıldı. Bilecik Valisi Süleyman Elban’ın Şehitlik Özel Defterini imzalamasının ardından protokol üyeleri, şehit mezarlarına çiçek bırakarak dualar ettiler.

Yapılan törene, Bilecik Valisi Süleyman Elban, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hacı Mehmet İnce, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, kurum müdürleri, sivil toplum örgütleri, şehit ve gazi yakınları ile askeri erkan katıldı.

Bir de günün anlam ve önemine ilişkin Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde Bilecik Şeyh Edebali Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından program hazırlandı.

İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu