Güncel

1915 Çanakkale Köprüsü Ücretsiz Geçiş Süresi Bitti

18 Mart tarihinde açılışı gerçekleştirilen ve dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü olma unvanına sahip olan 1915 Çanakkale Köprüsü, 18 Mart tarihi itibari ile hizmete girdi. 1 saatlik yolculuğun 6 dakikada yapılmasını sağlayan köprü için yapılan açıklamalarda geçiş ücretleri ile birlikte ücretsiz geçiş sürecinin de olacağı belirtildi.

İşte 1915 Çanakkale Köprüsü Ücretsiz Geçiş Detayları

Yapılan açıklamaya göre 19 Mart 2022 tarihinden itibaren başlayan ücretsiz geçişler bir hafta boyunca devam edecek. Bir hafta boyunca ücretsiz bir şekilde geçiş yapabilecek olan araç sahipleri, böylece hem yolu denemiş olacak hem de ücret vermeden daha kısa süre içerisinde karşı tarafa geçiş sağlayabilecek.

1 haftalık ücretsiz geçiş döneminin ardından ise köprü geçişleri ücretlendirilecek. 18 Mart tarihinde gerçekleşen törende yapılan açıklamalara göre köprü geçiş ücreti 200 lira olacak. İki kıta arasında hızlı bir şekilde ulaşım sağlamak isteyenler için en ideal yollardan birisi olan köprüde, 200 TL verilerek hızlı bir şekilde geçiş sağlanabilecek. Sürücülerin herhangi bir ceza almaması adına Çanakkale Köprüsü Ücretsiz Geçiş ile ilgili açıklamaları yakından takip etmesi öneriliyor.

2017 yılında temeli atılan ve 2022 yılı itibari ile çalışmaların tamamlandığı köprüde bu inşaat süresi boyunca 5100 personel çalışmıştı. 3’lü ortaklık şeklinde ihalesi alınan ve yurtdışı kredi finansmanları ile maliyetleri çıkarılan köprü, 12 yıl boyunca özel şirketler tarafından yönetilecek ve 12 yılın ardından köprü tamamen devlete geçecek. 12 yıllık süre içerisinde ise devlet geçiş garantisi sağlayacak.

Ücretsiz Geçiş Süresi Doldu

Bugün itibariyle ücretsiz geçiş süresi dolan köprüde tüm geçişler ücretli olarak yapılabilecek. 200 lira olarak açıklanan geçiş ücretleri dahilinde sürücülerin geçişlerde ücret ödemek zorunda.

Başa dön tuşu