Ekonomi

1915 Çanakkale Köprüsü’nden Günde Kaç Araç Geçiyor?

1915 Çanakkale Köprüsü ihalesini alan ortaklardan birisi olan Yapı Merkezi’den dikkat çeken açıklama geldi. Şirket Patronu Başar Arıoğlu, 10 gün önce hizmete açılan köprüden günlük geçen araç sayısını açıkladı.

Çanakkale Köprüsü’nden geçen araç sayısı açıklandı

Arıoğlu tarafından yapılan değerlendirmelerde 1-2 yıllık ortalamalara bakılması gerektiği ve buna göre köprünün değerlendirmesinin doğru olacağını söyledi. “Günlük 30 bin civarında geçiş var ama henüz konuşmak için erken. Ancak 1-2 sene sonra tablo netleşmeye başlar” diyen Arıoğlu, böylece merak edilen soruyu da yanıtlamış oldu.

Günlük 45 bin araç garantisi var

Devlet ile yapılan anlaşmalar kapsamında günlük 45 bin araç garantisi verilen köprüde her gün ortalama 15 bin araç açığı var. Bu açık ise devlet kasasından ödenecek. Zira köprü açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda da fark ödemesi yapılacağı belirtilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışta ” Yap-İşlet-Devret… Eğer buradan aldığı aylık ve yıllık bedel, yüklenici firmanın aleyhineyse, farkı kim ödeyecek; onu devletin kasasından biz ödeyeceğiz.” demişti.

Başa dön tuşu