Ekonomi

2/B Ve Tarım Arazilerinin Satış Süresi Uzatıldı

Türkiye’de tarım arazileri ve 2/B statüsündeki arazilerin satışlarına yönelik yeni bir karar alındı. Hak sahiplerinin satın alma haklarını kullanması adına önceden alınan karardaki başvuru süresinde uzatılmaya gidildi. 31 Aralık 2022 tarihine kadar başvuru yapabilecek olan vatandaşlar, bu süre içerisinde kullandıkları arazileri satın alma imkanı elde edecek. Hazineye bağlı taşınmazların satın alınması adına ise 3 yıllık kullanım şartı aranacak ve taşınmazların satışında öncelik, kiracı statüsünde olan vatandaşlara tanınacak.

Tarım Arazi Satışı Resmi Gazete’de Yayımlandı

Resmi Gazete’nin yeni sayısında Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi Ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun adıyla yayımlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemelerde,  alım ve satım işlemleriyle ilgili tüm detaylara kapsamlı şekilde yer verildi.

Düzenleme kapsamında bugüne kadar 685 bin adet taşınmaz satışı yapıldı. Pandemi kapsamında yaşanabilecek aksaklıklar ve ekonomik sorunlar nedeniyle başvuru süreci uzatıldı. Üstelik peşin ödeme yapmak isteyenler için yüzde 20 oranında bir indirim de sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu