Otomobil

2022 Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

2022 Alkollü Araç Kullanma Cezası artırıldı. Alkollü araç kullanmak trafiği ve sizi büyük bir tehlikeye atmaktadır. Alkollü ve uyuşturucu insanda çeşitli etkilere neden olduğu için trafikte hem kendinizi hem de başkasını tehlikeye atmaya, kazalara ve yaralanmalara neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü alkollü bir şekilde araç kullanmanın trafik cezası oldukça ağırdır. Ancak usul ve yasalara uygun olarak düzenlenmeyen alkollü araç kullanma cezasını da iptal ettirmeniz mümkündür.

Alkollü araç kullanma cezasının iptali nasıl mümkündür?, Ehliyete ne kadar süreyle el konulurAlkol promil sınırı nedir? 2022 Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

2022 Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Karayolları Trafik Kanunu Md. 48/5‘e göre 2022 alkollü araç kullanma cezası şöyle;

  1. İlk kez alkollü araç kullanan kişi 1823 TL,
  2. İkinci kez alkollü araç kullanan kişi 2287 TL,
  3. Üçüncü kez alkollü araç kullanan kişi 3675 TL dir.

Eğer ki kesilen bu para cezasını 15 gün içerisinde öderseniz devlet tarafından yaklaşık olarak %25 indirim verilir. Eğer ki 30 gün içerisinde ödemediğiniz takdirde faiz binecektir ve  icra yoluyla bu para sizden tahsil edilecektir.  Para Cezasının taksitlendirilmesi de mümkündür. Vergi Dairesine bu konu için giderek 4 taksitte böldürebilirsiniz.

2022 Alkollü Araç Kullanma Cezası
2022 Alkollü Araç Kullanma Cezası

Alkollü Araç Kullanma Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

Alkolmetre ile alkollü olduğu tespit edilen cihazın yanlış bir ölçüm yaptığı, ölçüm esnasında alkollü olmadığı, cihaz nedeniyle kaynaklandığını ileri sürebilir ve cezaya itiraz edebilir. Eğer ki itiraz etmek istiyorsanız ceza kesildikten hemen sonra  hastaneye müracaat kan vermeniz gerekiyordur. Bilimsel bir çok kaynağa göre her saat 0.15 promil  alkol azaltmaktadır. Alkol cezasına itiraz etmek isteyen kullanıcı bir kaç saat içerisinde hastaneye gitmeli ve kan vermelidir.  Kan testini yapmış olduğunuz saat ile araç kullanma idari para cezası tutanağı arasındaki saat farkı incelenecektir.

2022 Yılı Alkolmetreye Üflememe Cezası Ne Kadar?

Bir çoğumuz haberlerde sık sık görürüz bazı sürücüler alkolmetreye üflememek için emniyet güçlerine zor zamanlar yaşatabilmekte. Emniyet güçlerinin alkolmetreye üfle talimatına uymayan ve ısrar eden sürücülere 9869 TL idari para cezası uygulanmakta, 2 yıl süreyle de ehliyeti alınmaktadır. Bu konuda sürücülerin dikkat etmesi gereken mevzu ise alkolmetreye üflemediği için ceza aldıysa ve alkollü iseyse ikisi için ayrı ayrı ceza kesilemez. Bu kanunlara aykırıdır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Ehliyete El Koyma

  1. İlk kez alkollü araç kullanan kişinin ehliyeti 6 ay,
  2. İkinci kez alkollü araç kullanan kişinin ehliyeti 2 yıl,
  3. Üçüncü kez alkollü araç kullanan kişinin ehliyeti 5 yıl süreyle sürücü belgesi geri alınır.

Üçüncü defa ehliyetine el konulan kişi 6 aydan az olmamak üzere hapis cezası ile karşı karşıya kalır.

Alkollü araç kullanma cezası başta olmak üzere cezaları sorgulamak ve trafik cezası ödemek için buradan resmi kanalları kullanabilirsiniz.

 

Başa dön tuşu