Ekonomi

2022 İlk Çeyreğinde İnşaat Sektörü Durdu 

İnşaat maliyetlerinin artması, inşaat faaliyetlerinin durma noktasına gelmesine yol açtı. Konu ile ilgili yeni bir rapor paylaşan Türkiye Hazır Beton Birliği, hazır beton endeksinde beklenen yükselişin yaşanmadığı ve ilk üç ayın durgun bir şekilde geçirildiği ifade edildi. Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından paylaşılan hazır beton endeksi 2022 Mart ayı raporuna göre özellikle Ocak ayında son 20 ayın en düşük rakamlarına gerileme yaşandığı belirtildi.

Şubat ve Mart aylarında kıpırdanmalar yaşansa da sektörel beklentilerin çok altında kalan İnşaat faaliyetlerindeki son durumu raporla gözler önüne serildi. Yapılan değerlendirmelerde eşik değerinin altında olduğu belirtilen endekste, yaz dönemine dair umutlar ise yüksek.

İnşaat Sektörü 2 Dip 2 Zirve Yaptı

2020, 2021 ve 2022 yıllarındaki genel duruma yönelik yapılan değerlendirmelerde ise sektörün iki farklı zirve ve iki farklı dip yaptığı görüldü. Dalgalı bir seyrin hakim olduğu sektörde, bu nedenle de fiyatlar dönemsel olarak zirve yapabiliyor.

Son dönemlerde sıfır ve ikinci el ev fiyatlarının bu derece yükselmesinde inşaat sektöründeki bu durgunluğun etkisi oldukça yüksek. Son 7 çeyrek içerisinde dengesiz bir büyüme yaşayan inşaat sektöründe istikrarlı bir şekilde büyüme hedefleniyor. Ancak gerek ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum gerek küresel alanda yaşanan sıkıntılar gerekse de Türkiye’deki düzenlemelerin yetersiz kalması sektörün istikrarlı büyümesini önünde en önemli engellerden birisi olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu