Ekonomi

2022’de bilirkişi ve tanıklara ödenecek ücretler açıklandı

1 Ocak 2022 tarihi itibariyle ekonomik alanda yepyeni bir dönem başlayacak. Sosyal yardımlardan cezalara, resmi işlerdeki ücretlerden resmi kağıt ödemelerine kadar her bir alanda belirlenen yeni tarifeler geçerli olacak. 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle bilirkişi ve tanıklara yapılacak ödemelerde de yeni bir dönem başlayacak.

Adalet Bakanlığı bilirkişi ve tanıklara tarifesini açıkladı

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar ile birlikte 2021 yılı için tarifeler belli oldu. 2022 Yılı Bilirkişilik Asgari Ücret Tarifesi ve 2022 Yılı Tanıklık Ücret Tarifesi başlıkları altında Resmi Gazete’de yer alan tarifelerde ücretler açıklandı.  1 Ocak 2022 itibariyle geçerli olacak ödemelerde bilirkişilerin alacağı ücretler 290 TL ile 1290 TL arasında değişeceği görüldü. Bilirkişilerin 1290 TL alacağı ödemelerde geçerli olacak davalar şöyle;

  • İcra ve iflas daireleri
  • Satış memurlukları
  • Sulh hukuk ve tüketici mahkemeleri
  • İcra hukuk ve icra mahkemeleri

Belirtilen davalar dışında sulh ceza hakimliklerinde görülecek davalarda ise 290 TL’lik ödemeler yapılacak. Bilirkişilerin asliye hukuk, asliye ceza, idare, vergi mahkemeleri için 480 TL, aile, iş ve kadastro mahkemelerinde ise 385 TL ücret ödenecek. Ağır ceza mahkemelerinde ise ücret 580 TL olarak belirlenmiş durumda.

Tanıklık ücretleri 25 TL ile 63 TL arasında olacak

Bilirkişinin yanı sıra tanıklık ücretlerinde de yeni tarifelerde 25 TL ile 63 TL arasında ödemeler öngörülüyor. Ödemelerin yanı sıra tanıklığın yapılacağı yer için yapılacak yolculuk, yemek gibi masraflar da bu fiyatların dışında karşılanacak.

Başa dön tuşu