Güncel

2’si Büyükelçi 88 kişinin Bakanlık’la ilişkisi kesildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yaptığı açıklamada”Şu ana kadar 2 tane büyükelçinin bakanlıktan ilişiğini kestik. Geçen sene zaten bu terör örgütüyle bağlantısı, teması tespit edilen 34 kişiyi göndermiştik. Onların da devletle ilişiği kesildi” diye belirtti.

 

Dışişleri Bakanlığından 2’si büyükelçi olmak üzere 88 kişinin Bakanlık’la ilişkisi kesildiğini söyleyen. Bakan Çavuşoğlu, “Bizim bakanlığa da bu FETÖ’ye bağlı kişiler sistematik bir şekilde sızmış. Sınav yöntemi değiştirilmiş, klasik sınavdan çok seçmeli sınava geçilmiş, sorular ve cevaplar bunlara verilmiş ve sistematik bir şekilde başka kurumlardan da bizim bakanlığımıza geçişler olmuş. Şimdi bunların hepsini tespit ediyoruz. Şu ana kadar 2 tane büyükelçinin bakanlıktan ilişiğini kestik. Geçen sene zaten 34 kişiyi bakanlığımızdan bu kapsamda göndermiştik. Bu terör örgütüyle bağlantısı, teması tespit edilen 34 kişiyi göndermiştik. Onların da devletle ilişiği kesildi. Çalışmalarımız devam ediyor. Merkezde bulunan 88 kişinin de ilişiğini kestik. Üzerinde çalışılan kişiler var, yurt dışında görev yapanlar var, kaçmaya çalışanlar var. Örneğin, Kaan’da görev yapan bir başkonsolosluk memuru, Moskova üzerinden Japonya’ya kaçtı. Tüm bunların tespitlerini yaptık. Onlarla ilgili de işlemlerimiz devam ediyor. Yine birkaç tane büyükelçiyle ilgili titiz çalışmalarımız da devam ediyor. Her gelen ihbarı titizlikle değerlendiriyoruz. Emniyetimizden, istihbaratımızdan ve ilgili kurumlarımızdan aldığımız bilgiler de var. Bu işlemleri yapmaya devam edeceğiz. Dışişleri Bakanlığımızın da bu hainlerden temizlenmesi gerekiyor. Devletin sırlarına, devletin tüm önemli iletişimine ve sitemine bunların sızmaması gerekiyor ya da buralardan bunların temizlenmesi gerekiyor. Önümüzdeki günlerde de yine bakanlığımızdan ilişiği kesilecek kişiler de var” diye konuştu.

 

“Onlara yönelik önlem aldığımızda hep hükümeti suçladınız”

Bakan Çavuşoğlu, “Tüm misyonlarımızla birlikte FETÖ’nün ne olduğunu ve bulunduğu ülkelerde nasıl yapıların içinde olduğunu tüm muhataplarımıza iletiyoruz. Ben de bir taraftan telefonla dışişleri bakanlarına ve bizi arayan dostlarına anlatıyorum. Esasen daha önce anlattıklarımızı da hatırlatıyoruz. Çünkü biz yıllarca, özellikle 17-25 Aralık darbe girişiminden sonra, gerek Avrupa Birliği, uluslararası örgütler ve ülkelere bu terör örgütünün yapılandığı ülkelere isimler vererek, listeler vererek anlatıyorduk. Özellikle Avrupalı dostlarımız hiçbir zaman bu varlığı kabul etmek istemediler. Diyoruz ki bu basın mensupları, ifade özgürlüğünden değil, başkaları hakkında sahte delil üretmekten dolayı soruşturma geçiriyor. Dolayısıyla gazeteci kimliğini al, istediğin suçu işle. Böyle bir şey kabul edilebilir mi? Şimdi darbe girişiminin içindeler. Bunu gazetecilikle anlatmak gaflet demektir. Böyle bir tehdidin varlığını kabul etmek istemediler. Şimdi onların da yüzüne vuruyoruz. Biz yıllardır size anlatıyoruz. Daha önce bu çetenin, terör örgütünün; basına yönelik, orduya yönelik girişimleri de ortaya çıktı. Onlara yönelik önlem aldığımızda hep hükümeti suçladınız. Daha sonra bunlarla ilgili tedbir alıyoruz yine hükümeti suçluyorsun, yine Türkiye Devleti’ni suçluyorsun. Burada amacınız sizin sürekli Avrupa’da artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı, Türkiye karşıtlığı hepsi birleşmiş. Dolayısıyla her şartta Avrupa basını sanki darbeyi hükümet yaptı, her şeyi hükümet yaptı, Türkiye yaptı, Erdoğan yaptı, hep bu yönde manipülasyon yapmaya çalışıyorlar ama gerçekler ortada. Bu darbe girişiminden sonra bizi suçluluk psikolojisi içerisinde arayan dostlarımız da oldu. Tedbirleri alıyoruz diyen arkadaşlarımız da oldu ama biz işi şansa bırakamayız. Tüm dost, kardeş ülke dair hepsine bunların gerçek yüzünü anlatıyoruz. Adım atan, adım atacağını söyleyen birçok devlet var. Bu anlamda bilgilendirmeye ve o ülkelerden de bu taleplerde bulunmaya devam edeceğiz. Özellikle ve özellikle kardeş ülkelerde bu terör örgütünün yapılanmasını kabullenemeyiz. Kardeş Azerbaycan gerekli adımları attı. Diğerlerinin de buna benzer aynı adımları atmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Rusya gezisi hakkındaki konuşmasında,”Önce Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanımız daha sonra gerekirse bazı bakanlarımız bir araya gelecek. Ondan sonra biz zaten Dışişleri Bakanları olarak hazırlıklarımızı yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyaretinin hazırlığını yapacağız, daha sonra da ziyaret gerçekleşecek. Şimdi de ziyaret tarihi de belirlendi ve 9 Ağustos’ta St. Petersburg’da bu zirve gerçekleşecek. O gün her zaman olduğu gibi Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konsey Toplantısı’nı gerçekleştireceğiz ve burada ilişkilerin geleceği ile ilgili adımlar atılacak, kararlar alınacak. Ekonomi ile ilgili, siyasi adımlar, bölgesel konular ve Suriye var, DAEŞ ile mücadele var. Birçok bölgesel konular, ikili ilişkilerin tüm boyutları da bu zirvede adeta ortak bakanlar kurulu toplantısı gibi yapılan zirvede ele alınacak” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu