OtomobilDünya

AB Otomobil Satışları Adeta Durdu!

Avrupa Birliği otomobil pazarı son 29 yılda hiç yaşamadığı kadar durgunluk içerisinde. Ocak ayında yaşanan çip sıkıntısı, yeni otomobil satışlarının en büyük engelleyicilerinden birisi olurken yayınlanan yeni raporda son 29 yılda en düşük satış rakamlarına ulaşıldığı belirtildi.

AB Otomobil Satışları Raporu Yayınlandı

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) tarafından yayınlanan yeni rakamlar, ülke genelindeki satışların ne kadar düşük seviyelerde kaldığını net bir şekilde gösterdi. İlgili dönem içerisinde sadece 2 ülkede otomobil satışları arttı. Bu artışlarda ise İspanya’da yüzde 1, Almanya yüzde 8 5’lik oranlarda kaldı. Buna karşın İtalya’da yüzde 19.7, Fransa’da ise yüzde 18.6 gibi yüksek oranlarda düşüş yaşanması, otomobil satışlarının son dönemlerin en düşük seviyelerine gerilemesine neden oldu. Ocak ayında Avrupa Birliği sınırları içerisinde en çok yeni otomobil satışı yapan şirket 173 bin 262 araç ile Volkswagen grubu oldu. 

682 Bin 596 Araç Satıldı

Yayınlanan rapora göre 2022 yılının Ocak ayında Avrupa Birliği ülkelerinde toplam araç satışı 682 bin 596 olarak kaydedildi. Bir önceki yılın aynı döneminde 726 bin 411 araç satışı gerçekleştirilmişti. Bu doğrultuda yüzde 6 oranında bir düşüş yaşandığı görüldü. Bu rakamlar en son 1993 yılında ölçülmüştü. Bu nedenle AB otomobil satışları büyük bir gerileme içerisine girdi.

Başa dön tuşu