Dünya

ABD Başkanı Biden Rusya Kararını Açıkladı: İşgalin Başlangıcı

Dün akşamdan itibaren Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkiler çok daha gergin bir hale döndü. Konu ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri’nin nasıl bir cephe alacağı ve ABD Başkanı Biden Rusya Kararı merak ediliyordu.

Bu akşam Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında Amerika başkanı Joe Biden konu ile ilgili net ifadeler kullandı. Ukrayna’daki iki bölgeyi bağımsız devletler olarak tanımlayan Rusya’nın bu hareketini Ukrayna’dan toprak çalma olarak tanımlayan Amerika Başkanı, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Yaptığı açıklamalarda yeni tedbir kararlarını da tek tek sıralayan Joe Biden’in kararları dünden beri merak ediliyordu.

ABD Başkanı Biden Rusya Kararı Sert Oldu

Biden, “Benim bakış açımdan Putin, daha fazla toprağa zor kullanarak sahip olmak için gerekçeler kuruyor. Dün geceki konuşmasını dinlerseniz, daha da ileri gitmek için gerekçeler ürettiğini görebilirsiniz. Bu Ukrayna’da Rus işgalinin başlangıcı.” diyerek konu ile ilgili düşüncelerini dile getirirken Rusya için yeni yaptırımların planlandığını söyledi.

Üstelik Rusya Başkanı Putin ile yaptığı görüşmede tüm detayları ayrıntılı bir şekilde aktardığını da ifade eden Amerika Başkanı Biden, yaşanan olaylardan dolayı Rusya’yı sorumlu tuttu. Rusya’ya Bedel ödeyecek yaptırımların önümüzdeki dönemlerde artacağını söyledi. İşte ABD Başkanı Biden Rusya Kararından dikkat çeken bölümler ;

Yarından başlayarak aynı zamanda Rusya’daki bazı elit aile üyelerine (oligarklar) karşı yaptırımlar uygulamaya başlayacağız. Almanya ile birlikte çalıştık. Kuzey Akım 2 boru hattı projesinin ileriye gitmeyeceğinde mutabık kaldık. Rusya bedel ödeyecek. Yaptırımlar artacak.

Bugün Rusya, Belarus’tan güçlerini çekmeyeceğini söyledi. Ben de halihazırda Litvanya, Letonya ve Estonya’da birliklerin artırılmasına karar verdim. Biz kesinlikle savaşa girmek niyetinde değiliz ama ABD müttefikleriyle birlikte her bir karışı savunacaktır.”

Umarım Rusya, Ukrayna’ya bir saldırıda bulunmaz. Umarım ben yanılırım. Kiev dahil olmak üzere buraya kadar gitmez ve ilerlemez. Halihazırda Ukrayna çevresinde 100 binden fazla Rus askeri bulunmakta. Kuzeyden saldırı planlıyor olabilir, füzelerle aynı şekilde. Rus donanma gemileri şu anda Karadeniz’de. Füzeler ve deniz altlarıyla hareket etmekte, tıbbi ekipman sınıra yığılmakta.

Biz kan dökülmesine ihtiyaç duymuyoruz. Sayın ABD Dışişleri Bakanı bunlardan bahsetmişti. Askeri provokasyonların arttığını görüyoruz. BM Güvenlik Konseyi de bu konuda toplandı. Şu anda sözde bağımsız halk cumhuriyetleri Rusya tarafından tanınmış durumda. Bu uluslararası hukukun açık ihlal edilmesi anlamına geliyor.

Putin, parlamentosundan izin almaya çalışıyor. Bahaneler bulmaya çalışıyor. Bunların hiçbir gerekçesi olamaz. Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı saldırılar önemli tehlike arz ediyor. Bunun sorumluluğu tamamen Rusya’ya aittir. Biz yanıt verirken elimizdeki tüm araçları kullanmak istiyoruz. Özgürlüğün savunması kendi memleketimizde de bedelleri olan konudur. Bunu yapmaya devam edeceğiz. Sağlam adımlar atacağız. Yaptırımlarımızın Rusya ekonomisine olmasına, halkın üzerinde olmamasına çalışacağız.

ABD Başkanı Biden Rusya Kararını açıkladığı canlı yayını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu