Ekonomi

ABD Enflasyonunda Zirve Sonrası Altın ve Dolar hareketlendi

ABD’de Mart ayına ilişkin enflasyon rakamları netlik kazandı. Yapılan resmi açıklamalara göre ABD’de enflasyon son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yüzde 8,5 olarak açıklanan ve yüzde 8,4 olan beklentileri de aşan enflasyon sonrasında dolar ve altın piyasalarında da haraketlilik yaşanmaya başladı. 1982 yılından beri en yüksek seviyelere çıkan enflasyon ekonomilerde doğrudan belirleyici olacak. Bu nedenle özellikle yarınki piyasalarda beklentilerin dışında gelişmeler görülebilir.

Enerji, gıda ve barınma endekslerinde yaşanan artışa bağlı olarak yükselen enflasyonda ham petrol fiyatlarının da etkisi olduğu düşünülüyor.

Altın ve Dolar Ne Olacak?

Enflasyon verilerinin ardından en çok merak edilen ise piyasalardaki hareketliliğin hangi yönde olacağı. Veri sonrasında hareketlenmeye başlayan piyasalarda şu anda en çok artan brent petrol oldu. Yüzde 4’lük artış ile anlık tepki veren petrol fiyatları şu anda 102,5 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Dolar TL kuru ise 14,67 seviyelerinde. On altında ise 1970 dolarlık yeni sınır test ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu