Eğitim

Açık Lise Kaç Kredi İle Mezun Olunur?

Türkiye’de lise öğrenimini dışarıdan tamamlamak isteyenler için açık lise imkanı sunuluyor. Açıktan liseyi tamamlamak isteyenlerin yeterli krediyi tamamlaması gerekirken, son düzenlemeleri le birlikte açık lise kaç kredi ile mezun olunur, lise kaç yılda biter gibi sorular da gündeme gelmeye başladı. Yapılan son açıklamalarda açık öğretim liselerinde mezuniyet için 8 dönem şartının kaldırıldığı belirtildi. 18 yaş ve üstündeki öğrencileri kapsayan düzenleme sonrasında devamsızlık nedeniyle mezun olamayanların da önü açılmış oldu.

Açık Lise Kaç Kredi İle Mezun Olunur?

Açık lise mezuniyet şartları net bir şekilde belirtilmiş olduğunda dolayı öğrencilerin mezuniyet için bu şartları yerine getirmesi gerekiyor. Türkiye’de 8 dönem devam şartının kaldırılmış olması sayesinde 8 döneme katılma ve devamsızlık gibi durumlardan dolayı kalma olayı kalmadı. Buna karşın diğer şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartlar arasında öğrencileri en çok zorlayan ise kredi durumu. Açık lise kredilerinde en az 170 puan alınması gerekiyor. 170 puan üzerine çıkamayan öğrenciler mezun olamıyor.

Açık Lise Mezuniyet Şartları

Şartlar arasında diğerleri ise şöyle;

  • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
  • Toplam kazanılan kredinin en az 170 veya üzeri olması,
  • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
  • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması, gerekir.
  • Sekiz dönemde mezun olamayan öğrenciler mezuniyet şartlarını tamamlayıncaya kadar öğrenimlerine devam ederler. Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur.

Başa dön tuşu