Güncel

AFAD’dan ‘hayati uyarı’ bildirimi!

Son dakika… AFAD olumsuz hava koşullarına karşı vatandaşı uyardı. Hayati uyarı bildirimi alanlar paniğe kapıldı…

Son dakika… AFAD olumsuz hava koşullarına karşı vatandaşı uyardı. AFAD hayati uyarı bildirimi alanlar paniğe kapıldı…

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)’dan dikkat çeken hayati uyarı bildirimi, vatandaşları korkuttu. Tüm ülkeyi etkisi altına alan sağanak yağışlar, hatta bazı illerde hortum vb afetlerin yaşanması üzerine, AFAD vatandaşlara uyarı mesajı gönderdi. Bir anda cep telefonunda acil durum bildirimini gören binlerce vatandaş kısa süreli panik yaşadı.

AFAD HAYATİ UYARI BİLDİRİMİ

AFAD’dan gelen bildirimde, “Ülkemizde devam eden meteorolojik şartlar nedeniyle karşılaştığımız taşkın, sel, heyelan gibi acil durumlarda tek numara 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayınız” ifadelerine yer verildi.

ewfewfewfewfew 690x450 1

Türkiye genelinde binlerce kişiye giden bu mesaj, eşzamanlı olarak tüm ülkede yankılandı. Mesajo görüp korkan vatandaşlar sosyal medyaya akın etti ve mesajın sebebini sorgulamaya başladı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın, hem IOS hem de Android tabanlı cep telefonlarına ilettiği hayati uyarı bildirimi herkese ulaşmadı. Sadece telefonunda acil durum bildirimleri açık olan kişiler bu mesajı gördü. Öte yandan, AFAD uyarı mesajı sadece sel riski yaşanan bölgelerde değil, Türkiye’nin her yerindeki milyonlarca cep telefonu abonesine aynı anda gitti.

ACİL DURUM UYARISI NASIL AÇILIR VE KAPATILIR?

iOS ve Android cihazlarda acil durum ve hükümet bildirimlerini açıp kapatmak için:

  • Ayarlar > Bildirimler menüsüne gidin.
  • Ekranın en alt kısmına kaydırın.
  • Hükümet Uyarıları’nın altında, ilgili uyarı türünü açın veya kapatın.

Başa dön tuşu