Otomobil

Ağır Hasar Kaydı Nedir, Nasıl Belirlenir?

Sürücülerin ve yeni araba alan kişilerin en çok korktuğu durumların başında ağır hasar kaydı yer alır. Bir çok sürücü aracında ağır hasar kaydı oluşmaması için büyük bir özen gösterir. Bu sebepten ötürü trafikte oldukça dikkatli bir şekilde araba kullanmaya özen gösterirler. Lakin bazen ne olursa olsun aracın hasar almasının önüne geçemeyebiliriz. Biraz da kadir kısmet işi diyebilirim. Peki, ağır hasar kaydı nedir, nasıl belirlenir?

Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Yaşanan trafik kazaları sonucunda, araç için hasar kaydı oluşturulur. Bu hasar kayıtları arasında sürücülerin en çok çekindiği “Ağır Hasar Kaydı” ve “Pert Kaydı”dır. Eğer ki kaza sonucunda araç bütünüyle büyük bir zarar aldıysa araç Pert kaydına girer. Lakin eğer ki aracın sigortası mevcut ise ve sigorta değeri kadar bir hasar almış ise bu araçlar  “Ağır Hasar Kayıtlı” şeklinde nitelendirilir. Bir aracın ağır hasarlı kaydına sahip olması o aracın çok büyük kaza geçirdiğini ve tehlike arz ettiğini gösterir.

Ağır Hasarlı Kaydı Nasıl Belirlenir?

Büyük bir kaza yaşandıktan sonra sürücülerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de ağır hasar kaydı neye göre belirlenir sorusudur. Ağır hasarlı kaydı, aracın yaşamış olduğu kaza sonucunda gerçekleşen darbenin araca nasıl zarar verdiği belirlenir ve bu durum esas alınır. Ülkemizde hatta dünyanın bir çok yerinde piyasa değerinden daha uygun aralıkta satılan hasarlı araçlar alıcılar tarafından ilgi görmektedir. Bir aracın hasar kaydını çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aracın plakası ile sms yoluyla ve internet aracılığı ile hasar kaydını ufak bir ücrete öğrenebilirsiniz.

ağır hasar kaydı nedir
ağır hasar kaydı nedir

Ağır Hasarlı Araç Nasıl Tespit Edilir?

Eğer ki otomobil kazaya karıştığı zaman ki hasarı o tarihteki değerini karşılıyor ise veya daha üstünde ise o araca ağır hasarlı olarak geçer. Eğer aracın piyasa değeri sigorta şirketi tarafından sürücüye ödenir ise araç pert olarak trafikten çekilir. Bir aracın ağır hasarlı olup olmadığına ekspertiz ve sigorta tarafından karar verilir. Uzman kişiler tarafından incelemeler yapılır ve gerekli veriler sonucunda aracın ağır hasarlı olup olmadığı tespit edilir.

Başa dön tuşu