Sağlık

Aile Hekimi Nedir, Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

2011 senesinden beridir ülkemizde yaygınlaşan aile hekimliği sayesinde bir çok kişi kolaylıkla koruyucu sağlık hizmeti  alabilmekteydi. Aile hekimliği kişilerin oturmuş olduğu adrese bağlı olduğu için taşınma, şehir değiştirme gibi durumlar da aile hekimi değiştirme işlemi ihtiyacı doğabiliyor. Ayrıca aile hekiminden memnun olmayanlarda bu işlemi kullanabiliyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Sağlık Bakanlığı bu tür işlemleri dijital ortama taşıdı. Peki, aile hekimi nedir, aile hekimi değiştirme işlemi nasıl yapılır? e-devlet aile hekimi değiştirme işlemi nasıl yapılır?

Aile Hekimi Nedir?

Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan aile hekimleri sağlık sisteminin ilk parçasıdır. Aile hekimi, kişilerin sağlık durumlarını inceleyen, tedavi eden, tedavi için gerekli ilaçları yazan doktorlardır. Hastalıkların önüne geçmeye çalışan ve gerek gördüğü takdirde yönlendirme yapan kişilerdir. Aile hekimleri, uzmanların aksine genel pratisyen hekimlerdir. Ailelerin sağlığını korumak amacıyla oluşturulmuş bir meslek grubudur.

Aile Hekimi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Aile hekimi yukarıda da bahsettiğimiz üzere sağlık sisteminin ilk parçasıdır. Aile hekimi, kişilerin sağlık durumlarını inceleyen, tedavi eden, tedavi için gerekli ilaçları yazan doktorlardır.

 • Hastaların öykülerini dinlemek, buna göre gerekli testleri gerçekleştirmek,
 • Hastalığı belirlemek ve tedavi yöntemini belirlemek,
 • Aile sağlık merkezine kayıtlı bireylere periyodik sağlık muayenesi yapmak,
 • Yaşlı, engelli, yatalak vb. durumdaki kişiler için evde sağlık hizmeti sunmak,
 • Hamile kadınlara doğum öncesi ve doğum sonrası bakım sağlamak

E-Devlet Aile Hekimi Değiştirme İşlemi

 • İlk öncelikle e-devlete giriş yapıyoruz.
 • Hesabımıza da giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan arama kısmına “Aile hekimi” yazıyoruz. Gelen seçeneğe tıklıyoruz.
E-devlet aile hekimi değiştirme
E-devlet aile hekimi değiştirme
 • Yukarıda ki gibi bir ekran gelecek. Bu ekranda uygulamaya git butonuna tıklıyoruz. Bu butondan sonra bizi e-nabız sistemine aktaracak.
E-devlet aile hekimi değiştirme
E-devlet aile hekimi değiştirme
 • Yukarıdaki gibi bir ekran gelecek bu ekranda istediğimiz il ilçeyi seçip, oradaki aile hekimlerini görebiliriz. Yeşil ve sarı renkteki aile hekimlerini seçebilirsiniz. Kırmızı rengi  aile hekimlerinin dolu olduğunu gösterir. Buradan gerekli şeyleri seçip ve doldurduktan sonra işlemi onaylamanız gerekmektedir. Onaylamak için aşağıda yer alan aile hekimini değiştir butonuna tıklamalısınız.

E-Nabız Aile Hekimi Değiştirme İşlemi

 • E-nabız sitesine giriş yapıyoruz.

E-nabız aile hekimi değiştirme

 • E-nabız’a giriş yaptıktan sonra ana sayfada az aşağı inin. Aşağı kısımda kırmızı ile belirtmiş olduğumuz üzere aile hekimi değiştirme linki yer alıyor. Bu linke tıklayalım.

E-devlet aile hekimi değiştirme

 • Tıkladıktan sonra yukarıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekrandan gerekli bilgileri doldurarak aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. Kırmızı renge sahip olan aile hekimlerini seçemezsiniz. Bu aile hekiminin yoğun olduğunu ve hasta alamayacağını gösterir.

Aile Hekimi Değiştirmenin Şartları

Her birey bir kez aile hekimi değiştirme işlemi yaptığı zaman 3 ay içerisinde bir daha geçiş yapamaz. Herhangi bir aile hekiminden diğerine geçişi her ayın 5’i ile 21’i arasında yaparsa, bu işlem bir sonraki gün onaylanır ve sisteme işlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu