Eğitim

Akademisyenler için YÖK’ten karar çıktı

YÖK’ten akademisyenler için karar çıktı.Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) akademisyenlerin tamamının yurt dışına çıkışlarını durdurdu.

 

Yüksek Öğretim Kurulu’nun,tüm üniversitelere gönderdiği bildiride rektörler dahil tüm akademisyenlerin yurt dışına çıkışlarını durdurdu.Yurt dışındaki görevlerin ikinci bir bildiriye kadar durdurulması ve yurt dışındaki akademisyenlerin geri çağrılması kararı alındı.

 

YÖK’ün konuyla ilgili yaptığı açıklamada “YÖK tüm üniversitelere (devlet/vakıf) bir yazı göndererek yurt dışında akademik çalışmalar gerçekleştirilmesi amacıyla yapılan görevlendirilmelerin (rektörler dahil) ikinci bir talimata kadar durdurulmasını, yurt dışında bu kapsamda çalışma yapan akademisyenlerin durumlarının ivedilikle incelenerek yurt dışında bulunmasında bir zorunluluk görülmeyenlerin en kısa sürede geri çağrılmasını istedi” denildi. YÖK’ten konuya ilişkin gönderilen yazıda şunlar kaydedildi:

“İkinci bir yazımıza kadar 2547 sayılı Kanun’un 39. maddesinin son fıkrası* hariç olmak üzere rektörler de dâhil anılan Kanun maddesi uyarınca yurt dışına öğretim elemanı görevlendirilmemesi, bu madde kapsamında veya uluslararası anlaşmalar gereği halen yurt dışında görevli bulunan öğretim elemanlarının durumlarının bilimsel olarak değerlendirilerek yurt dışında bulunmasında bir zorunluluk görülmeyenlerin en kısa sürede yurda dönüşlerinin sağlanması hususunda gereğini önemle rica ederiz. (*2547 sayılı Kanun’un 39. maddesinin son fıkrası: Yurt dışında yer alan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Kazakistan’daki Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne YÖK tarafından önerilip MEB onayıyla yapılan görevlendirmelerdir. Bu görevlendirmeler dolayısıyla YÖK ve sonrasında MEB’in onayından geçmektedir” ifadeleri kullanıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu