Ekonomi

Akaryakıt Bayileri Kar Marjı Düzenlemesi İstiyor

Akaryakıt bayileri adına bugün açıklama yapan Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş,  sektörün beklentilerini aktardı. Hem mevzuat hem de dağıtım şirketlerinden kaynaklı pek çok farklı sorunun yaşandığını belirten İmran Okumuş, bu sorunların çözülmesi ve akaryakıt bayilerinin zarar yaşamasının önlenmesi adına hızlı bir şekilde adım atılması gerektiğini ifade etti.

Kâr marjlarının en az yüzde 15 olmasını ve enflasyon oranında artırılması gerektiğini belirten İmran Okumuş, kredi kartı ile yapılan ödemeler hakkında yaptığı açıklamalarıyla dikkat çekti. Kartı ödemelerde bankaların aldığı komisyonların müşterilere yansıtılması istendi.

“Akaryakıt Bayileri Kapanma Riski Yaşıyor”

Şu anda Türkiye genelinde 4 bine yakın bayinin kapanma riski ile karşı karşıya olduğunu aktaran İmran Okumuş, konuyla ilgili şunları söyledi;

“Akaryakıt bayilerinin kar payı sabit bir rakamdan oluşmaktadır. O nedenle akaryakıt fiyatlarına yapılan her zam bayi karlarının oransal olarak azalmasına neden olmaktadır. Bayilerin karı oransal olarak azalırken, bir darbe de akaryakıt fiyatlarının artmasıyla geliyor. Son bir yılda üç kat artan akaryakıt fiyatları nedeniyle bayilerin sermaye ihtiyaçları da üç kat artmıştır. Kar payı oransal olarak yüzde 60 düşen, sermaye ihtiyacı üç kat artan bayiler zarar ediyor. Sahip oldukları istasyonlara, ekmek kapılarına kilit vurmamak için direnen bayiler bugüne kadar bankalardan kredi kullanarak gelebildi. Artık bankalara verebilecekleri teminatları kalmayan bayiler, umutla kar paylarının artırılmasını bekliyor.”

Akaryakıt Bayileri
Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş,

Başa dön tuşu