Ekonomi

Akaryakıt Özel Ekibi 3 Ayda 3,3 Milyar Liralık Kamu Zararını Engelledi

Ticaret Bakanlığının koordinasyonluğunda faaliyette olan Akaryakıt Özel Ekibi 3 ayda 3,3 milyar liralık kamu zararını engelledi.

Amacı akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele etmek olan ekibin geçen yıl ortaya çıkardığı usulsüzlük tutarı 4,1 milyar lirayı geçmişti.

Denetimlerde aynı akaryakıt tabancasından isteğe göre yasal ya da kayıt dışı akaryakıt pompalanmasını sağlayan düzenekler keşfedildi.

Hatta bazı istasyonların da başka illerde ya da yurt dışındaki araçlara satış fişi kestiği tespit edildiği açıklandı.

AA muhabirinin ilettiği bilgiye göre, Ticaret Bakanlığı bünyesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Vergi Denetim Kurulundan görevlendirilen personellerle faaliyetlerini sürdüren Akaryakıt Özel Ekibi özenle görevini yerine getiriyor.

Ekibin çalışmalarına konu olan firmalarca düzenlenen sahte fiş tutarının 10,4 milyar lira olduğu tespit edildi.

13 akaryakıt dağıtım şirketi ve bunların bünyesinde faaliyette olan 53 akaryakıt bayisinin de akaryakıtın fişsiz satılması, fişsiz temin edilen akaryakıtın satışına yasal görünüm kazandırmak amacıyla sahte belge düzenlenmesi sebebiyle usulsüz faaliyette bulunduğu tespit edildi.

Bahsi geçen bayilerin tamamına Vergi Denetim Kurulu tarafından vergi incelenmesi başlatılmış hatta 13 tanesinin lisans kapsamındaki faaliyeti sonlandırıldı.

Ekibin son 3 aydaki denetimleriyle birlikte 3,3 milyar liralık kamu zararı engellendi.

Başa dön tuşu