Şirket Haberleri

Akbank’tan Sistem Yavaşlığı İle İlgili Açıklama Geldi

Akbank kullanıcıları bugün mobil bankacılık uygulamasına girmeye çalıştığında erişim sıkıntıları yaşanıyordu. Şirketten konu ile ilgili açıklama geldi.

Bayram tatili öncesi bankacılık işlemlerini halletmek isteyen kullanıcılar sabah saatlerinde Akbank mobil uygulamasında erişim problemleri yaşadılar. Türkiye’nin en büyük bankalarından birisi olan Akbank’tan konu ile ilgili açıklama ve özür geldi. Sistemin tekrardan aktif hale getirilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten şirket ayrıca bugün şubelerinin çalışma saatlerini ve EFT işlem saatini uzattığını da açıkladı.

Akbank Şubeleri 15.00’e Kadar Açık

Akbank tarafından yapılan açıklamada şubelerin 15.00’a kadar açık olacağı ve EFT işleminin de aynı saate kadar uzatıldığını belirtildi. Akbank tarafından yapılan açıklamada ”Sistemlerimizde yoğunluk nedeniyle yavaşlama ve aksamalar yaşıyoruz. Tüm birimlerimiz konuyla ilgili çalışmakta olup sürece dair bilgilendirme yapmaya devam edeceğiz. Yaşadığınız aksaklıktan dolayı özür dileriz.” ifadelerine yer verildi.

Akbank’a Erişim Sorunu Giderildi

Bugün sabah saatlerinde başlayan erişim sıkıntısı sonrası Akbank’tan yeni bir açıklama daha geldi. Mobil uygulamadaki aksaklıkların giderildiği belirtilen açıklamada ” Bankamız mobil kanalında yaşanan yavaşlama ve aksama giderilmiştir. Bugün saat 17.00’ye kadar olan EFT işlemlerinizi ve tüm bayram boyunca 5 bin TL’ye kadar olan diğer banka para transfer işlemlerinizi gerçekleştirebileceğinizi hatırlatırız. Yaşanan aksaklıktan dolayı tüm müşterilerimizden özür dileriz.” denildi.

Başa dön tuşu