Şirket Haberleri

Aksa Doğalgaz yıllık kârını açıkladı

Şirketler, yıllık net kârını açıklıyor. İşte, Aksa Doğalgaz'ın açıkladığı bilanço...

Aksa Doğalgaz geçen yıla göre yıllık kârını yüzde 31,5 oranında artırdı. Şirketlerin yıllık net kârını açıkladığı dönemde, kendi kulvarında zirveye koşan Aksa Doğalgaz’ın büyük başarısı ekonomi dünyasının en çok konuşulan gelişmelerinden biri oldu.

Aksa Doğalgaz, Türkiye’nin 27 ilinde 4 milyon aboneye doğalgaz ulaştırıyor. Bilanço, kar-zarar gibi yıllık verilerini açıklayan şirket, büyük bir başarıya imza atarak yıllık karını 2021’e göre yüzde 31,5 artırarak 623 milyon liraya çıkardı. Şirket, net karını 623 milyon TL olarak açıkladı. Doğal gaz dağıtım şirketinin 2022 yılı cirosu, önceki yıla göre yüzde 48 oranında artarak 10,5 milyar TL’ye yükseldi. FAVÖK marjı yüzde 42 artışla 1,3 milyar TL’ye, öz kaynakları ise yüzde 13 artışla 1,4 milyar TL’ye çıktı. Şirketin 2021-2022 dönemindeki toplam yatırımı ise yüzde 55 oranında artarak 891 milyon TL’ye ulaştı.

HEDEFİMİZ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Aksa Doğalgaz Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, şirketin başarısına ilişkin şunları aktardı:

aksa dogalgaz 1

“İnsanlara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak, ülke ekonomisine katkı sağlamak ve abonelerine kesintisiz hizmet sunmak adına 7/24 çalışıyoruz. Aksa Doğalgaz olarak bu yıl da hedefimiz sürdürülebilirlik oldu. Paydaşlarımıza ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamak bu yıl da en büyük hedeflerimiz arasında yer aldı. Bize düşen sorumlulukları yerine getiriyor, sürdürülebilirlik çalışmalarımızla Türkiye’de karbon emisyonu azaltma hedeflerine 7,4 milyon ton doğalgaz ile katkı sağlıyoruz.”

ŞEBEKE UZUNLUĞU ARTIRILACAK

Arslan, önümüzdeki 5 yılda 123 ilçeyi daha doğalgazla buluşturacaklarını müjdeledi. Bunun için her sene yaklaşık 5.300 km yeni dağıtım şebekesinin yapıldığını, toplam şebeke uzunluğunun 61.200 kilometreye ulaşacağını aktardı.

Yeni projelerle birlikte Aksa Doğalgaz’ın potansiyel abone sayısı 6,1 milyona ulaşacak. Yeni şebeke çalışmaları için 6 milyar liralık yatırım yapılacak.

Başa dön tuşu