Güncel

ALAÇAM KADIN MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ AÇILDI

“Alaçam Kadın Mesleki Eğitim Merkezi” projesi, Proje Koordinatörü ve yetkilisi Sayın Şule TÜRLEK tarafından açılış konuşması yapıldı.
Belediye Başkanı İlyas ACAR yaptığı konuşmada; Alaçam Belediyesi tarafından hazırlanan Japonya Büyükelçiliği yerel projelere hibe programı kapsamında inşaat ve atölye malzemeleri için mali destek alınan “Alaçam Kadın Mesleki Eğitim Merkezi projesinin” kurs başlangıcı tanıtım ve açılışımızı onurlandıran Japonya Büyük Elçiliği İkinci kâtibi Sayın Toshifumi ENDO’nun katılımından dolayı kendilerine Alaçamlı kadınlar adına teşekkür ederim. Japonya ve Türkiye dostluğunun ömür boyunca süreceğini söyledi.
Alaçam Kaymakamı  Fikret ZAMAN ise, Japonya ile ilişkilerinin yıllar boyunca hep iyi olduğunu ve Japonya’yı kardeş gibi gördüklerini söyledi. Hibe destek projesi içinde teşekkür etti.
Japonya Büyük Elçiliği İkinci kâtibi  Toshifumi ENDO yaptığı konuşmada , Kırsal bölgelerden kent merkezine göç etmiş kadınların eğitimi ve istihdamına katkı sunulmasının hedeflendiği projede, göç ile kent merkezine yerleşen ve sosyo-ekonomik durumu diğer ilçelere göre daha düşük olan ilçelerde bu projenin hayata geçirileceği hedefleniyor.
Programda konuşan Japonya Büyükelçiliği ikinci katibi  Toshifumi ENDO’nun , Bu proje “yerel projelere hibe programı kapsamında gerçekleştirilmiştir. Yerel projelere hibe programı, yerel düzeyde faaliyet gösteren birçok organizasyonunda desteğiyle, bölgesel ihtiyaçlara yönelik hızlı, elverişli ve özenli bir şekilde destek destek sağlayabilmek adına, Japonya Resmi Kalkınma Yardımı (ODA) kapsamında oluşturulmuştur.
Türkiye’de 2000 yılından bu yana temel sağlık, kadın, eğitim gibi alanlara yönelik toplamda 46 projeye 4 milyon 200 bin dolar destek sağlanmıştır diyen ENDO sözlerine şöyle devam etti, “Alaçam Belediyesi’nden hükümetimize, kadınların gelir elde etmeleri ve gelir düzeylerini yükseltmeyi hedefleyen bir mesleki eğitim merkezi kurulumu vasıtasıyla kadınların deri ürünleri, el yapımı ürünleri üretip pazarda satışını yaparak kurumsal olarak istihdam edilmesi amacıyla mevcut proje teklifi yapılmıştır.
Hükümetimiz de bu amacı tasvip edip merkez inşası ve ekipmanların tedariki için gerekli olan desteği sağlamış bulunmaktadır” dedi.
Konuşmaların ardından açılış kurdelesini Japonya Büyükelçiliği ikinci Katip  Toshifımi ENDO, Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman ve Belediye Başkanı İlyas ACAR ile birlikte kesti. 
Kurdele kesilmesinden sonra misafirler Alaçam Kadın Meslek Eğitim Merkezini gezdi.
Belediye Başkanı İlyas ACAR tarafından ,Japonya Büyükelçiliği ikinci Katip  Toshifımi ENDO’ya Türk Bayrağı filografi hediye edildi.

Başa dön tuşu