GüncelEğitim

ALES Geç Başvurular Başladı! ALES Kaç Dakika? ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli?

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli olacak? ALES 2022 takvimi ne? ALES geç başvuru dönemi ve ücretleri ne kadar? sorularının yanıtları için haberi okumaya devam edebilirsiniz.

Akademik kariyer yapmak isteyenlerin girmek zorunda olduğu Akademik Personel Ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 2022 yılı takvimi doğrultusunda gerçekleştirilecek. Sınav öncesinde adayların sınava yönelik pek çok soru işareti bulunuyor. Özellikle ilk defa ALES sınavına giriş yapacak olan kişilerin başvuru tarihlerini kaçırmış olması halinde ALES başvurusu yapabilmesi için ALES geç başvuru tarihi 2022 yılı itibariyle başlamış durumda. Geç başvuru döneminde başvuru yapacak olanlar sınava katılım hakkı elde edebilecek. Bununla birlikte ALES kaç dakika sürüyor, ALES puanı kaç yıl geçerli ve sınav ile ilgili diğer pek çok konuda adaylar soru işaretleri gidermeye çalışıyor.

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli?
ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli?

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli?

ALES puanı için yapılan resmi açıklamalar ve yürürlükte olan son düzenlemelere göre sınava giriş yapan bir adayın 5 yıl boyunca bu sınav sonucuna göre başvuru yapabilmesi mümkün. Bu bakımdan 5 yıl geçerliliği bulunan ALES puanı, adayların iyi bir puan alması halinde 5 yıl boyunca yapacağı başvurularda sorunsuz bir şekilde bu puanını kullanmasını sağlıyor. ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli konusunda yeni bir düzenleme olmaması halinde mevcut kurallar geçerli olacak. Bu nedenle 2022 yılında sınava giriş yapacaklar için ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli sorusunun yanıtı 5.

ALES Geç Başvuru Tarihi 2022
ALES Geç Başvuru Tarihi 2022 – ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli

ALES Geç Başvuru Tarihi 2022 Ne Zaman Bitecek?

ALES geç başvuru tarihi 2022 yılında başlamış olmasına karşın 15 Mart günü içerisinde tüm İşlemlerin yapılması gerekiyor. Bugün 23.59’a kadar başvuru yapabilecek olan kişiler Akademik Personel Ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı için başvuru yaparak sınava katılım hakkı elde edebilecek. 17 Nisan 2022 tarihinde yapılacak sınav için 15 Mart tarihinde başvuru yapılması zorunlu.

ALES geç başvuru tarihi sona erdikten sonra adaylar için başka bir şans verilmeyecek. ÖSYM internet sitesi üzerinden yapılacak olan geç başvuru işlemlerinde yüzde 50 artırımlı olarak başvuru ücretinin ödenmesi gerekiyor. Bu nedenle ALES ücretini yatıracak olan adayların geç başvuru yapacağını ve bu başvuru için daha fazla ücret ödemesi gerektiğini unutmaması gerekiyor.

ALES Geç Başvuru Ücreti 2022
ALES Geç Başvuru Ücreti 2022 – ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli

ALES Geç Başvuru Ücreti 2022

2022 yılı için ALES başvuru ücreti 185 TL olarak belirlenmiş durumda. Geçtiğimiz yıl 145 lira olan sınav başvuru ücreti, bu yıl 185 lira olarak belirlendiği gibi geç başvuru yapan adayların yüzde 50 daha fazla ödeme yapması gerekiyor. Bu nedenle ALES geç başvuru ücreti 2022 yılı itibari ile 277,50 kuruş.

Adaylar sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırabilir. https://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden yapılacak olan işlemler ile adaylar 17 Nisan sınavı için başvuru yapabilir. 17 Nisan tarihini kaçıranlar ise 2022 yılında 3 defa ALES yapılacağı için 21 Ağustos ya da 20 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek diğer sınavların başvurularını takip edebilir.

2022’de ALES Tarihleri

ALES/1: 17 Nisan

ALES/2: 21 Ağustos

ALES/3: 20 Kasım

ALES Kaç Dakika Sürüyor?

17 Nisan 2022 tarihinde 10.15 saat itibariyle başlayacak olan sınavın kaç dakika süreceği de adaylar tarafından merak ediliyor. ALES sınavında adayların 100 soruyu cevaplaması gerekiyor. Sayısal ve sözel testler olarak hazırlanan sorularda adayların 150 dakika içerisinde cevap verme hakkı bulunuyor. Maksimum 150 dakika boyunca adaylar sınavda olmak zorunda. 10.15’te başlayacak sınav için salona giriş 10.00 itibariyle yapılacak ve 10.00 sonrasında sınav kapıları kapatılacak.

Sınavda Uygulanacak Kurallar

  • İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirebilecek. Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla lateks eldiven verilecek. Adaylar ve görevliler, kendi maske ve/veya siperlikleri ile de sınava gelebilecek.
  • Kovid-19 durumu olan adaylar, sınav merkezlerinde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacak. Sınav görevlileri ve adayların Kovid-19 durumları, HES kodları aracılığıyla takip edilecek.
  • Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmayacak. Adaylar, sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirilecek.
  • Öte yandan, sınav günü nüfus cüzdanını kaybedenlere geçici kimlik belgesi vermek için açık tutulacak nüfus müdürlükleri de ÖSYM’nin internet sitesinden duyuruldu.

Başa dön tuşu