Siyaset

ALF Araştırma’nın Seçim Anketinde Sürpriz Sonuç

 

 

2023 yılına yönelik yapılan seçim çalışmalarında anket sonuçları Türkiye’de büyük bir gündem oluşturuyor. Alf Araştırma şirketi tarafından yapılan yeni anket çalışmalarında partilerin oy dağılımlarında büyük bir değişimin olduğu görüldü. Alf Araştırma son seçim anketine göre İyi Parti’nin oy oranları yükselirken CHP ile aradaki makas daraldı.

İşte ALF Araştırma’nın Seçim Anketi Sonuçları

51 ilde 3200 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen seçim anketine göre Adalet ve Kalkınma Partisi Türkiye’de 1. parti olmayı sürdürdü. AK Parti’nin oy oranı yüzde 28,7 olarak belirlenirken İyi Parti’nin ve Mustafa Sarıgül’ün oy oranında önemli bir yükselişin olması dikkat çekti. Anket çalışmasında dikkat çeken bir diğer sonuç ise HDP oylarında görülen yüksek düşüş.

“Bu pazar Milletvekili seçimi olması halinde hangi partiye oy verirsiniz?” şeklinde yöneltilen soruya katılımcıların yüzde 28,7’si AK Parti, yüzde 24,2 CHP, yüzde 16,1’i İyi Parti, yüzde 8,4’ü HDP, yüzde 8,1’i MHP şeklinde yanıt verdi. Diğer partilere verilen oy dağılımları ise şöyle oldu;

ALF Araştırma’nın Seçim Anketi Sonuçları
ALF Araştırma’nın Seçim Anketi Sonuçları

Paylaşılan anket sonuçlarında İyi Parti’nin oy oranının yüzde 16,1’e ulaşması ve CHP ile arasında yüzde 8’lik bir fark bulunması dikkat çekti. İyi Parti’nin yakaladığı bu yükseliş ile birlikte parti hem HDP hem de MHP’yi geçmeyi başardı. MHP’nin düşüşü ise dikkatlerden kaçmadı. Yüzde 8,1’e gerileyen MHP, İyi Parti ve HDP’nin gerisinde 5. sırada kendine yer bulabildi.

Başa dön tuşu