Siyaset

Ali Babacan’dan ODTÜ Öğrencilerine Mesaj: Hazırız

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ODTÜ’de yapmayı planladığı söyleşi için tepkiyle karşılaşmıştı. Öğrencilerin ODTÜ’ye gelmesini istemediği Babacan, gösterilen tepki sonrasında söyleşiyi iptal etmek durumunda kalmıştı. Yaşanan bu olaylar sonrasında Babacan’ın neler söyleyeceği ve nasıl bir yaklaşım sergileyeceği merak ediliyordu. DEVA Partisi Lideri konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında ODTÜ öğrencileri ile her zaman konuşmaya hazır olduğunu söyleyen Ali Babacan, Türkiye’nin geleceği için bu tür görüşmelerin önemli olduğunu vurguladı. “Ali Babacan ve ODTÜ öğrencileri” adlı odaya katılarak burada görüşlerini dile getiren Ali Babacan, sohbet odasında  “Geçmişi değerlendirirken bir dönemi tamamen siyah, bir başka dönemi tamamen beyaz olarak değerlendirmemek lazım. Artılarıyla eksileriyle mümkün olduğunca objektif değerlendirme yapmakta büyük fayda var” dedi.

Ali Babacan: ODTÜ Benim De Okulum

“ODTÜ benim de okulum. Severek okudum. Her köşesinde anılarım var. ODTÜ’lü olmakla da gurur duyuyorum” diyerek öğrencilere yönelik açıklamalarına devam eden Babacan, ODTÜ’nün kendinin de okulu olduğunu ve okula giriş çıkışlarda kimseden izin alma gibi bir durumunun bulunmadığını söyledi.

Babacan’ın sohbet odasında yaptığı ve öne çıkan açıklamaları şöyle,

Vaktimiz olsa gerginlikle başlar, sükûnetle bitirirdik

  • ODTÜ’deki fotoğraf programından sonra genel merkezimizde sohbetimiz olacaktı. Vaktimiz çok kısıtlıydı. ODTÜ’de konuşuruz da hem vakit alır hem de gerginlik veya tatsız bir şey olur mu, olmaz mı diye tam emin olamadık. Vaktimiz olsa önemli değildi. Gerginlikle başlar; sonra sükûnetle bitirirdik konuşmamızı.
  • Bizim kendimizi anlatacağımız çok ortam ve imkân var. Ama bazı gençlerimiz kendilerini ifade etmekte her zaman ortam bulamıyor. Kampüslerde kendini ifade etmek ihtiyaç. Çok eşit durumda değiliz. Onun için oradaki gençlerin tamamen fikir özgürlüğünü kullandığını düşünüyorum. Şiddete kaçmayacak şekilde yapılan protestolar ve yürüyüşler Anayasamızda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne çok açık hürriyet alanları. Hatta mevzuata göre izin alınmadan yapılması gerekiyor. Bu konularda çok rahat olmamız gerekiyor
  • Geçmişi değerlendirirken bir dönemi tamamen siyah, bir başka dönemi tamamen beyaz olarak değerlendirmemek lazım. Artılarıyla eksileriyle mümkün olduğunca objektif değerlendirme yapmakta büyük fayda var. Türkiye’nin zamanında başarılı olduğu alanlar oldu. Bunda benim ve arkadaşlarımın da az ya da çok katkısı oldu.

Başa dön tuşu