Sağlık

Aliağa’da “Organ Bağışınla Hayat Senin Ellerinde” konferansı

Tüpraş Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda yapılan etkinlikte, İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Dr. Müge Padır ile İlçe Sağlık Müdürü Dr. Özkan Orhun organ bağışının önemi ve yapılan bağışlar üzerine birer konuşma yaptı.

28 bin hasta var

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Özkan Orhun yaptığı konuşmada,“Organ nakli, cana can katmaktadır. Türkiye’de organ nakli bekleyen, yaklaşık 28 bin hasta var. Ancak, buna karşılık bağış yapmak isteyen insan sayısı son derece az. Her geçen yıl organ ihtiyacı olan hasta sayısı artmaktadır. İzmir, beyin ölümü gerçekleşen kişilerden, organ bağışı açışından birinci il durumunda. Ama bunda bile, her üç beyin ölümünden ancak bir tanesinin organları bağışlanıyor. Başımıza geldiği zaman, organ bağışının öneminin farkına varıyoruz. Başımıza gelmediğinden, bunun farkına varamıyoruz. Lütfen bunun farkına varın, organlarınızı bağışlayın diyorum. Sizlerden dileğim de, bugün burada dinlediklerinizi yakın çevrelerinizle paylaşmak, organ bağışı farkındalığını artırmaktır. Organlar toprak olmasın, benden de can olsun” dedi.

Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Dr. Müge Padır ise, organ bağışıyla ilgili sunum gerçekleştirdi. Türkiye’de organ bağışının yeteri kadar olmadığını ve bu yüzden organ ve doku bağışı konusunda farkındalık yaratmak istediklerini, Sağlıklı her organın bağış yapılabileceğinden bahsederek, bağışlanacak organlar ile bir insanın hayata yeniden tutunabileceğinin önemi belirten Padır, vatandaşları organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Vatandaşların yoğun ilgisi gören konferansın ardından Aliağa İlçe Sağlık Müdürlüğünün açtığı organ bağışı standında organ bağışında bulundular.

İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu