Dünya

Alman ekonomisi 2021′de %2,7 büyüdü

Almanya İstatistik Kurumu tarafından paylaşılan son raporda 2021 yılında %2 7 oranında bir büyüme gerçekleştiği belirtildi. 2021 yılı genelinde artan vakalar ve tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle tüm kamu ve özel şirketler zorlu bir yıl geçirirken, buna rağmen büyüme ile yılın kapatılması dikkat çekti. Avrupa’daki Euro ekonomisinin 2020 yılında yüzde 4.6 küçülmüş olmasına rağmen Almanya’daki rakamlar ülke için olumlu olarak değerlendirildi. Zira 2021 yılında arka arkaya alınan kısıtlamalar, karantinalar ve buna bağlı olarak ekonomik alanda yaşanan olumsuzluklar pek çok ülke ekonomisinin kriz aşamasına gelmesine neden olmuştu.

Almanya 2021’i büyüme ile kapattı

Almanya’da ise tüm bu kötü olumsuz senaryolara karşı 2021 yılı geneli büyüme ile kapatıldı. Konu ile ilgili İstatistik Kurumu Başkanı Georg Thiel tarafından yapılan değerlendirmelerde ise şöyle denildi;

Sürekli pandemi durumuna, daha fazla teslimat ve malzeme kıtlığına rağmen, Alman ekonomisi geçen yılki keskin düşüşten toparlanmayı başardı. Ancak ekonomik performans henüz kriz öncesi seviyesine henüz ulaşmadı.

Ekim ayında ülkenin önde gelen araştırma şirketleri tarafından Almanya’nın büyüme tahminleri yüzde 2.4’e çekilmiş ve beklentiler düşürülmüştü. Açıklanan resmi veriler bu nedenle beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Ancak korona virüs ve tedarik zincirinde buna bağlı olarak yaşanan sorunlar nedeniyle ekonomik performanstaki belirsizlik ülke için dikkat çekilen konuların başında geldi.

Almanya’da resmi olarak yapılan son açıklamalarda 80 bin günlük vakaya ulaşıldığı belirtilirken yeniden tedbirlerin alınması konusunda görüşmelerin yapılacağı belirtilmişti.  2021 yılı genelinde Almanya Ekonomisi için olumsuz verilerden bir tanesi dış borçlanmada görüldü. 153.9 milyar Euro olarak açıklanan mali açık, bir önceki yıla göre 145.2 milyar Euro’luk bir yükselişin yaşanmasına neden oldu.

Başa dön tuşu