Ekonomi

Altın Fiyatlarında Endişelendiren Yükseliş

Bölgesel sorunlar ve ülkelerdeki enflasyon artışları altın fiyatlarında endişelendiren bir fiyat artışı ile karşımıza çıkıyor. Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan çatışmanın belirsizliğini korumasıyla birlikte bölgede hâkim olan sorunlar başta enerji ürünleri olmak üzere altın fiyatlarını da etkiliyor. Savaş riskinin devam etmesiyle birlikte ons altın fiyatları sert bir şekilde yükselirken, 1876 dolara çıkan ons altın fiyatı son 8 ayın zirvesine ulaşmış oldu. 

Altın Fiyatlarında Endişelendiren Seviye

ABD’nin son zamanlarda yaptığı açıklamalarda Rusya’nın her an Ukrayna’yı işgal edebileceği söylemleri piyasaları belirsizliğe sürüklüyor. Enerji fiyatlarının sürekli olarak arttığı bir dönemde altın fiyatları da artış gösteriyor. Altın fiyatlarındaki bu artış diğer nedenlerle birleşince fiyatların daha da artabileceği ihtimali pek çok kişiyi endişelendiriyor. 

altin-fiyatlarinda-endiselendiren-yukselis

FED Kararı Bekleniyor

Son raporlar ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırımına gitmeye hazır olduğunu gösteriyor. FED’in faizi arttırma kararı açıklaması durumunda altın fiyatlarının düşmesi beklenirken, savaş ihtimalinin hala canlı olması fiyatların yukarı yönde seyretmesine neden oluyor. 

Altın Fiyatlarında Endişelendiren Yükseliş

Enflasyon Sorunu Hareket Alanını Daraltıyor

Başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere son dönemde artan enflasyon oranları, ülkelerin ekonomi alanındaki hamlelerini sınırlandırırken, mevcut enflasyonist ortamlar altına olan talebi arttırıyor ve bu da altın fiyatlarını arttıran başka bir neden olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlar yaşanan bu olayların çözülmemesi durumunda fiyatların daha da artabileceğini dile getiriyor. 

Başa dön tuşu