Ekonomi

Altın hesapları olanlara TL mevduat çağrısı

Türkiye’de TL mevduatlarının arttırılabilmesi adına yeni bir dönem başladı. Dövizlerin bozdurularak TL mevduat hesaplarında tutulması ile başlayan düzenlemelerde devlet şimdi altın sahiplerine çağrı yapıyor. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan düzenlemeye göre altın TL mevduat dönüşüne yönelik tüm şartlar belirlendi. Konuyla ilgili detaylar “Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” başlığı altında yer aldı. ,

Altın hesaplarından TL mevduat hesaplarına dönüşüm nasıl yapılacak?

TL mevduat hesaplarına geçiş yapmak isteyen vatandaşların mevcut birikimleri üzerinden değer hesaplaması yapılacak. Vatandaşlar için 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli Türk lirası mevduat veya katılma hesabı açılacak.

Merkez Bankası tarafından belirlenecek kurlar ve limitler üzerinden altın yatırımları TL mevduat üzerinden yapılacak. Fiyat farkı ise tıpkı dövizde olduğu gibi devlet tarafından karşılanacak. Vatandaşların belirlenen süre boyunca TL mevduat hesaplarındaki tutarı hesabında tutması gerekecek. Aksi halde fark ödemesi yapılmayacak.

Başa dön tuşu