Ekonomi

Altında Gözler FED Kararına Çevrildi

Altın fiyatları şu an beklenti içerisinde ve yatay seyirde. Gram altın 800 TL bandında hareket ederken özellikle geçtiğimiz haftanın sonlarına doğru hareketliliğin azalması dikkat çekti.

Altın yatırımcıları hakkında yapılan değerlendirmelerde FED’in faiz artırma ihtimalleri nedeni ile bir bekleyiş içerisinde olunduğu vurgulandı. FED para politikasının belirlenmesi için Federal Açık Piyasa Komitesi bu salı ve çarşamba günü arka arkaya 2 kritik toplantı yapacak.

Toplantıların tamamlanması ile birlikte 2022 yılının ilk faiz kararı açıklanacak ve böylece Ocak ayındaki faiz netlik kazanacak. Bu beklentiler içerisinde altın ve diğer pek çok kıymetli varlıkta şu an için bekleyiş pozisyonuna geçildi. Fiyatlarda anlık ciddi kırılmalar yaşanmazken, yatar bir seyirde dengeli ilerleyiş bulunuyor. FED faiz artışı ile ilgili Goldman Sachs tarafından yapılan ilk değerlendirmelerde ise 2022 yılı genelinde 4 faiz artırımının beklenildiği ifade edildi.

FED Beklentiler Neler?

Goldman Sachs tarafından yapılan paylaşımda 2022 yılı genelinde 4 faiz artırımına gidileceği ifade edildi. Rapora göre; Mart, Haziran, Eylül ve Aralıkta FED faiz artışı bekleniyor.

Başa dön tuşu