Dünya

Amerika başkanı kim olacak?

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) başkanlık koltuğuna oturma yarışında bulunan Donald Trump ve Hillary Clinton arasındaki rekabet devam ediyor.BBC’nin yaptığı bir ankette Hillary Clinton’un başkanlığı kaybettirebilecek nedenlerin analizini yaptı.Yapılan bir çok ankette yakın sonuçlar alınması ancak Hillary Clinton’un daha önde olması önceki seçimlerde aldığı kötü sonuçlar doğrultusunda kaybetmesine neden olabilecek 5 önemli neden sundu.

Bunların ilkini beklenmeyen bir krizin patlak vermesi olarak saydı. Bir ekonomik krizin Clinton’ı kötü bir şekilde etkileyebileceğini söyleyen BBC, ekim ayına kadar olabilecek bir terör saldırısının veya doğal felaketin de adayın alehine olabileceğini söyledi. Paris’te gerçekleşen terör olaylarının Trump’a olan desteği arttırdığına dikkat çeken makale, doğal felaketler konusunda da 2005’te gerçekleşen Sandy fırtınasının zamanın Demokrat adayı ve şimdiki ABD Başkanı Barack Obama’ya giden oylara büyük bir katkıda bulunduğunu öne sürdü.

İkinci olarak, Clinton’ın mail’lerinin ifşa edilmesi ile adaya duyulan güvenin düştüğünün altına çizen makale, WikiLeaks kurucusu Julian Assange’in ‘seçimlere kadar daha fazla Clinton’ı ile alakalı belge yayımlayacağı’ sözünü hatırlattı. Bu belgelerin adayın popülaritesini daha çok düşürebileceğini söyledi.

Üçüncü olarak anketlerin güvenilirliği masaya yatırıldı. BBC, anketlerin bazen gerçeği tamamın yansıtmadığını iddia ederek, kimi Trump destekçilerinin çekindiklerinden dolayı oyunun gerçek sahibini açıklamıyor olabileceğini önerdi. USNews tarafından daha önce “Trump etkisi” denilen durum, bazı insanların ‘kadınları, göçmenleri ve azınlıkları gücendirmekten çekinmeyen bir bilyoneri desteklediğini açıklamamayı tercih ettiklerini’ savunuyor.

Dördüncü sebep ise oylama sisteminde olabilecek olası sorunlara işaret ediyor. ABD’de yapılan oylama sistemi, her eyaletin kendi yetkililerinin yönettiği bir sistem olduğu için tamamen hatasız bir oylamanın umulamayacağını söyleyen BBC, Federal Soruşturma Büro’sunun yakın zamanda yaptığı güvenlik açığı uyarısını hatırlattı. BBC’ye göre seçimlerin hack’lenmesi durumu Clinton’a büyük zarar verebilir.

Son olarak da, seçimler öncesi yapılacak müzakerelerde Trump’ın beklenmedik yapısının onu öne geçirebileceği önerildi. Clinton da bu konuda daha önce “Delice şeylere hazırlıklı olmalıyım” diye yorum yapmıştı. BBC, Trump’ı ünlü dövüşçü Mike Tyson’ın son zamanlarına benzeterek “Hillary ringde kendine güveniyor olabilir ama Trump’ın ne yapacağını kimse söylemez” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu