Güncel

Amerika Fethullah Gülen’i iade edecek mi?

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry,FethullahCı Terör Örgütü’nün (FETÖ) elebaşı olan Fethullah Gülen’in suçlu iadesi ile ilgili Türkiye’den gelecek resmi talep ve kanıtları değerlendireceklerini söyledi.

 

CNN kanalında “Birliğin Durumu” programına telefon bağlantısı ile Lüksemburg’dan konuşan John Kerry,Fethullahçı Terör Örgütü’nün ele başı olan Fethullah Gülen’in suçlu iadesi konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

John Kerry, konuşmasında Türkiye’nin suçlu iadesi ile ilgili resmi bir talepte bulunmadığını belirtti.Kerry konuşmasında “ABD kimseyi saklamıyor ya da kimseye bir şey temin etmiyor. Söylediğimiz şey şudur, bize kanıtlarınızı sunun. Bizim de bununla ilgili iadenin şartlarını karşılayacak sağlam yasal bir zemine ihtiyacımız var.” dedi.

 

John Kerry,Türkiye’nin suçlu iadesiyle ilgili dosyayı hazırladıklarını ve Amerika’daki gerekli makamlara sunacaklarını söyledi.

 

Dışişleri Bakanı Kerry, Amerika’ya yasal başvurunun gelmesinin beklediklerini ve dosyadaki söz konusu kanıtların iadeyi mümkün kılacak şartlarda olup olmadığını değerlendireceklerini açıkladı.

 

TÜRKİYE SORUŞTURMAYI YAPIYOR

John Kerry, darbeyle alakalı hiçbir ilgilerinin olamadıklarını ve detaylarını bilmediklerini,Türkiye’nin ise soruşturmayı düzenlediklerini ve darbeden kim sorumlu ise bulacaklarını belirtti.

 

Kerry,gelecek hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın ABD’yi ziyareti esnasında darbe girişimiyle ilgili olayları iki bakan ile detaylı olarak konuşacaklarını söyledi.

 

DAEŞ konusu hakkında da konuşan Kerry “Türkiye, DAEŞ’le mücadelede kapsamındaki taahhütlerini yerine getireceği konusunda bize güvence verdi.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu