Teknoloji

Apple 2024’e Kadar USB-C’ye geçecek

AB'nin kararına göre Apple tüm iPhone modellerinde USB-C bağlantı noktasını kullanacak. Apple bu karara uymazsa Avrupa ülkelerinde iPhone satışı yapamayacak.

Avrupa Birliği’nin akıllı telefonlarda kullanılan şarj teknolojisi ile ilgili aldığı karara göre tüm akıllı telefonlar USB-C kullanmak zorunda kalacak. AB’nin yeni politikasına birçok marka uyuyor. Özellikle Avrupa ülkelerinde sattıkları tüm akıllı telefonlarda USB-C bağlantı noktasını kullanıyor. Apple markası da USB-C kullanan markalardan biri haline gelecek. AB’nin Apple ile ilgili aldığı karara göre iPhone cihazları 2024 yılının sonbaharına kadar USB-C’ye geçiş yapmış olacak.

iPhone 14 USB-C ile mi gelecek?

Normal şartlar Apple şirketi USB-C bağlantı noktasına geçmişti. Ancak, USB-C bağlantı noktasını sadece adaptörlerinde kullanıyordu. Avrupa Birliği bu duruma el atarak, markanın cihazlarının bağlantılarının da USB-C olmasını istedi.

2024’ün Sonbaharında tüm iPhone modelleri USB-C’ye geçiş yapacak

Apple’ın 2022 yılının ikinci yarısından sonra tanıtımını yapacağı iPhone 14 ailesinin de Lightning tercih edileceği düşünülüyor. Ancak, AB’nin kararının tamamen yürürlüğe girmesinin ardından tüm iPhone cihazları USB-C bağlantı noktasını kullanmaya mecbur olacak. Apple markasının yanı sıra birçok teknoloji markası AB’nin bu kararına uyuyor ve tüm ürünlerini USB-C olarak tasarlıyor. Apple bu kararı birçok kez eleştirse bile AB’nin bu kararından kaçamadı.

Artık kesinleşti! Apple 2024'e Kadar USB-C'ye geçecek

Şirket, iPhone cihazlarında USB-C bağlantı noktasına geçiş yapmazsa Avrupa ülkelerinde akıllı telefon satışı yapamayacak. Ortak bağlantı noktası, Avrupa Birliği’nin 10 yıldır üzerinde tartıştığı bir konuydu. Ancak, son zamanlarda özellikle bu konuda çok ciddi çalışmalar yapmaya başladı. Avrupa Birliği’nin aldığı karara göre, Avrupa ülkelerinde satışa sunulan tüm akıllı telefonların bağlantı noktası USB-C olarak tasarlanacak. Bu karara uymayan markaların akıllı telefon satışı yapması yasaklanacak.

Başa dön tuşu