Otomobil

Araba Camındaki Buz Nasıl Temizlenir?

Bildiğiniz üzere yoğun ve karlı bir kış ayından geçmekteyiz. Sürücüler için kış aylarında araba camında meydana gelen buzu temizlemek birer işkence haline gelebiliyor. Sürücüler için işkence olarak tanımlamamızın sebebi gerçekten buzun zor temizlenmesi diyebiliriz. Peki, araba camındaki buz nasıl temizlenir?

araba camındaki buz nasıl temizlenir
araba camı buzlanma

Araba Camındaki Buz Nasıl Temizlenir?

Araba camı üzerindeki buzu temizlemenin bir kaç yolu mevcut. Aşağıda vermiş olduğumuz yöntemleri deneyerek kolay bir şekilde buzu temizleyebilirsiniz.

Su Yardımıyla Temizleme: Dışarı çıktınız ve arabanızın camında bir buzlanma olduğunun farkına vardınız diyelim. Böyle bir durumda oda sıcaklığında bekleyen bir şişe  suyu yanınıza alın. Bu suyu arabanızın camının üstüne dökün. Bu sayede buzlar yavaş bir şekilde erimeye başlayacaktır. Bu sırada aracın klimasını açabilirsiniz. Sakın araç camı üzerine kaynar su dökmeyin, aracın camına zarar verebilirsiniz.

Buz Spreyleri Kullanabilirsiniz: Bu yöntem yukarıda yer alan su ile temizleme yönteminden daha basittir. Buz spreyi alabilir her zaman aracınızda kolay bir şekilde bulundurabilirsiniz. Uygulaması oldukça basittir. Cama sıktıktan sonra bir süre beklemeniz gerekiyor. Daha sonra buzlar çözülmeye başlayacaktır. Marketlerde buz spreyini bulabilirsiniz.

Antifriz: araba camındaki buzu temizleme de en etkili yollardan birisi de antifrizdir. Bildiğiniz üzere antifriz sileceklerde de kullanılıyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta hazır antifrizli silecek suyu kullanmanız. Diğer normal antifrizi kullanırsanız arabanın boyasına zarar verebilirsiniz.

Tuz: Ufak bir kaba tuz koyun. Tuzu cama serpiştirin. Bir süre bekleyin eğer ki buzda erime olmazsa tuz miktarını arttırabilirsiniz.

Kolonya & Alkol: Kolonya alkol de buzu temizleme de en etkili yöntemlerden birisidir. Bir bezin üstüne kolonyayı veya alkolü dökerek camı silin.

Başa dön tuşu