Otomobil

Araç Muayene Randevusu Alma ve Muayene Ücretleri

Araç muayene randevu işlemi, her sürücünün belli aralıklarla yaptırması gereken işlemlerden birisidir. Bu işlemde araç detaylı bir şekilde kontrol edilir ve trafik için uygun olup, olmadığı belirlenir.  TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında yapılan bu işlem sadece aracın arızaları için değil sigorta bilgileri için de büyük bir öneme sahiptir. Trafik için ve güvenliğiniz için büyük önem taşıyan bu işlemi yılda en az 1 kez yaptırmalısınız.

Araç Muayenesi Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu muayene her türlü motorlu taşıtın trafiğe çıkacak standartlara sahip olup, olmadığını belirlemek amacıyla yapılan çeşitli işlemlerdir. TÜVTÜRK istasyonları tarafından yapılan bu işlemler hem kendi can güvenliğiniz için hem de trafikte ki diğer insanlar için büyük öneme sahiptir. Bu işlem sayesinde aracınızda yer alan arızalar meydana çıkarılır ve bunlar tek tek giderilir. Ayrıca trafik sigorta kontrolünün de yapılmasına neden olduğu için bazı kazalarda hasarları sigorta şirketinizin sağlamasını sağlayabilir.

Bu muayene işlemlerinde araçların fren mekanizmaları, aydınlatma sistemleri, emniyet kemerleri, hava yastıkları ve bir çok aksamına detaylı bir şekilde bakılır ve çeşitli testlerden geçirilir. Böylelikle araçtaki sorunlar belirlenir ve sürücüden en kısa süre içerisinde bu sorunların yaptırılması istenilir.

Araç Muayenesi Randevusu Nasıl Alabiliriz?

Araç muayenesi randevusu bu konuda tek söz hakkına sahip olan TÜVTÜRK üzerinden alınır. TÜVTÜRK’den randevu alabilmek için birbirinden farklı yollar bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birisini seçerek kolay bir şekilde randevu alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yöntemler şu şekildedir;

TÜVTÜRK İnternetten Araç Muayene  Randevusu Alma

TÜVTÜRK araç muayene
TÜVTÜRK araç muayene randevu
 • Yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda sizden istenilen bilgileri girin ve devam et butonuna tıklayın.
 • Tıkladıktan sonra açılacak olan ekranda  “Genel Muayene ve Muayene Tekrarı”  seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra muayene için bir gün ve saat seçip, onaylayın. İnternetten randevu alma işlemi işte bu kadar basit. 🙂

Ayrıca TÜVTÜRK 0850 222 88 88 çağrı merkezini de arayarak randevu almanız mümkün. Bunun yanı sıra E-devlet üzerinden de randevu almanız mümkündür.

TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusunda Ne Tür Belgeler İstenir?

Muayene işlemini sorunsuz bir şekilde hızlıca halletmek istiyorsanız, bazı evraklarla gitmeniz önem taşımaktadır. Eğer bu evraklar yanınızda bulunmaz ise yetkililer bu evraklarınızı tamamlamanızı ister ve belli bir süre verir. Yeni randevu tarihi verilir ve bu tarihe kadar istenilen bu belgeleri tamamlamış olmanız gerekmektedir. İstenilen belgeler şu şekildedir;

 • Kimlik belgesi
 • Aracın size ait olduğunu gösteren ve aracın son hâliyle güncellenmiş ruhsat
 • Zorunlu trafik sigortası poliçesi
 • Vergi ve ceza borcu olmadığını gösterir belge
 • Egzoz gazı ölçüm muayene belgesi
 • LPG’li araçlarda sızdırmazlık raporu

Muayene sadece aracın sahibi veya noter üzerinden yetki verdiği kişiler tarafınca yaptırılabilir. Yani herhangi bir yetki vermeden aracınızı başkası götürerek muayene işlemini yaptıramaz. Ayrıca muayeneye giderken araç ruhsatınızın güncel olmasına özen gösteriniz.

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretleri 2022

Her yıl belli miktar araç muayene ücretlerine zam gelir. Bildiğiniz üzere 2022’ye gireli daha çok olmadı. Geçen yıla göre bu sene bu ücretlere %36 civarında bir zam yapıldı. 2022 muayene ücretleri şu şekilde;

 Araç Çeşidi                             2022 Yılı Muayene Ücreti          
Motosiklet, motorlu bisiklet, römorklu veya römorksuz traktör 258,42 TL
Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork 507,40 TL
Otobüs, Kamyon, Tanker, Çekici 685,58 T

*Yukarıda vermiş olduğumuz ücretlerin içerisinde egzoz muayene ücreti  yer almamaktadır.

TüvTürk Araç Muayene Randevusu Alma
TüvTürk Araç Muayene Randevu Alma

Araç Muayenesi Yaptırmazsak Neler Olur?

Eğer ki araç muayenesini yaptırmazsanız ve yakalanırsanız ilk önce para cezası ile karşı karşıya kalırsınız. Bu yıl bu ceza ücretinin miktarı 427 TL’dir. Eğer ki ilk 15 gün içerisinde bu cezayı öderseniz %25’lik bir indirim sağlanır. Bu indirim ile birlikte bu miktar 320,25 TL’ye kadar düşüş gösterir. Cezayı ödemezseniz tarihi geçtikten sonra her gün faiz binmeye başlar.

Eğer ki ilk kez yakalanır ve cezayı aldıktan sonra 7 gün içinde muayene işlemini gerçekleştirmezseniz, ikinci kez yakalanırsanız aracınız direkt olarak bağlanır. Bunun haricinde 888 TL’lik bir ceza da kesilir. Muayene yaptırmadığınız ve yakalandığınız sürece ceza katlanmaya devam eder.

Araç Muayene Randevu Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Araç muayene randevu sorgulama işlemi,  aracınızın muayene tarihinizi öğrenmenize yardımcı olan işlemdir. Bu sorgulama işlemiyle aracınızın muayene işleminin bir daha ne zaman yaptırılması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Aracınızı muayene ettirmiş olduğunuz tarih size verilen belgeler ve ruhsatta yazar. Bu belgelere ulaşma şansınız yoksa aşağıdaki adımları takip etmelisiniz;

 • TÜVTÜRK araç muayene sorgulama sayfasına giriş yapıyoruz.
 • İstenilen bilgilerin girişini yapıyoruz.
 • Girdikten sonra gerekli bilgilere detayları ile ulaşabilirsiniz.

 

 

Başa dön tuşu