Dünya

Arjantin’de Faiz Yüzde 47’ye Çıkarıldı

Son 20 yıllık süre içerisinde enflasyonun 20 yılın zirvesine çıkması ile birlikte Arjantin ekonomik alanda oldukça zorlu bir süreç yaşıyor. Hükümet cephesinden arka arkaya hamleler gelmiş olsa da şu ana kadar etkili bir çözüm bulunamadı. Arjantin Merkez Bankası tarafından yapılan yeni açıklamalarda ülkedeki politika faizini yeniden yükseltildiği belirtildi. Yeni artış kararı sonrası ülkede geçerli olan yeni faiz %47 oldu.

Faizde Yüzde 2,5 Puanlık Artış

Arjantin Merkez Bankası tarafından alınan karar sonrasında faizde yüzde 2.5 puanlık bir artış uygulandı. Mart ayı içerisinde yapılan resmi açıklamalarda enflasyonun yüzde 6.7 oranında yükseldiği belirtilmişti. Ülkede 2002 yılından bu yana enflasyonda bu kadar yüksek bir artış kaydedilmezken ekonomik alandaki sorunların daha da büyüdüğü, enflasyon ile birlikte vatandaşların ciddi bir ekonomik süreçten geçtiği görüldü.

Uluslararası Para Fonu’ndan 44.5 milyar dolarlık borç anlaşması yaparak Mart ayında kongrede bu kararı onaylayan Arjantin’de, mevcut fonun doğru bir şekilde kullanılması ile ülkedeki ekonomik dengelerin yeniden kurulması hedefleniyor.

IMF’den aldığı borcu 2026 yılında ödemeye başlayacak olan Arjantin hükümeti, 2034 yılına kadar ödeme yaparak borcunu kapatabilecek. Ancak pek çok ekonomist alınan fonun yeterli olmayacağı konusunda hemfikir.

Başa dön tuşu