Ekonomi

Birleşik Kamu-İş: Asgari Ücret, Açlık Sınırının 485 Lira Altında

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu 2022’nin Mart ayı itibariyle yeni bir araştırma başlattı. Araştırma ile birlikte 2022’deki açlık sınırı ve yoksulluk sınırı belirlendi. Yayınlanan yeni rapora göre açlık sınırı 5 bin 738 TL ve yoksulluk sınırı 11 bin 611 TL oldu.

Açlık Sınırı Asgari Ücretin Üzerine Çıktı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun yayınladığı rapor ile birlikte açlık sınırı, asgari ücretin üzerine çıktı. 5 bin 250 TL olarak belirlenen asgari ücrete karşı açlık sınırının 5 bin 738 lira olmasını değerlendirildiği konfederasyon raporunda “Açlık sınırının, yaşanan bu artışla birlikte 2022 yılı için belirlenen 4 bin 253 liralık asgari ücretin bin 485 lira üzerine çıktığını” denildi.

Açıklanan yeni rakamlar ile birlikte açlık sınırında Şubat ayına göre 601 lira, yoksulluk sınırında ise 1029 liralık bir artış kaydedildi. Son 1 yıllık artışa göre yapılan değerlendirmede ise açlık sınırı 2 bin 342 lira, yoksulluk sınırı ise 5 bin 774 lira oldu. Araştırmada konuyla ilgili sonuç değerlendirmesi ise şöyle oldu;

“Açlık sınırı, yaşanan bu artışla birlikte 2022 yılı için belirlenen 4 bin 253 liralık asgari ücretin bin 485 lira üzerine çıkarken, emekli aylıklarına ve çalışanların ücretlerine yılbaşında yapılan zamları da anlamsız kıldı. Çalışanların yüksek enflasyon karşısında üç ayda eridiği için çalışanların yıl sonu beklenmeden yeniden belirlenmesini talep ettiği asgari ücret dört kişilik bir ailenin ancak 22 günlük dengeli beslenmesine yetebilecek bir noktaya düştü. Dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için alması gereken kaloriyi sağlayacak gıda maddelerinden oluşturulan bir sepete bir ay süreyle ödenmesi gereken para mart ayı gıda fiyatlarıyla 5 bin 738 lira olarak hesaplandı.”

Başa dön tuşu