Ekonomi

Asgari Ücret Zammına Bakan Bilgin’den İlk Değerlendirme

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, son dönemlerde Türkiye’nin gündeminde yer alan asgari ücret ile ilgili yeni bir değerlendirme gerçekleştirdi. Artan enflasyon ve maliyetler nedeniyle asgari ücrette büyük bir artış yapılmasına rağmen alım gücünün düşmesi asgari ücrette yeni zam konuşmalarını ve beklentilerini beraberinde getirdi.

Pek çok farklı kaynakta yer alan bu gelişmeler üzerine bugün Bakan Bilgin tarafından yapılan değerlendirmelerde asgari ücretin gözden geçirilebileceğine dair ilk sinyaller verildi.

“Olağanüstü Şartlarda Asgari Ücrette Düzenleme Gelebilir”

Akaryakıttan temel gıda ürünlerine kadar her alanda yaşanan artış nedeni ile alım gücünün düşmesi nedeniyle vatandaşın mağdur edilmemesi gerektiğini söyleyen Bakan Bilgin, şu an için böyle bir durumun gündemde olmadığını ancak olağanüstü şartların oluşması halinde asgari ücret zammının gündeme alınabileceğini söyledi.  Bilgin, “”Asgari ücret konusunda öncelikle şunu söylemeliyiz: Bu sene yaptığımız asgari ücret artışı yüzde 50’nin üzerindedir ve asgari ücretin vergi dışı bırakılması çok önemli bir şeydir. Bütün gelirlerde asgari ücretin vergi dışı bırakılması önemli. Sabit ücretle çalışanlar, AGİ kaldırıldı, ücreti düşüreceğim diyen işletmeler yanlış yaptı. İş kanunu anlaşılan ücretten geriye gidilmesini açıkça yasaklıyor. Asgari ücrete şartlar içerisinde bakmak lazım. Asgari ücretin eğer Meclis gündeme getirip değiştirmezse, Aralık’ta belirlenir, tabii olağanüstü şartlar olursa bu şartlara bakarak değerlendirilir. Ancak yasal durum Aralık ayını gösteriyor. Yeni asgari ücretin yasal belirlenme tarihi Aralık’tır.” dedi

Başa dön tuşu