Güncel

Askerlik yasası ve ceza indirimi ne zaman çıkacak

BAYRAM SONU MECLİSTE GÖRÜŞÜLECEK
Bayram öncesi Askerlik kanununu meclise getirmeyi hedefleyen ancak bayram yoğunluğu nedeniyle bayram sonrasına bırakılan askerlik yasasının ardından Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün 'ceza infaz yasası' nda yapılan değişiklik ve ceza indirimi tasarısının bayram sonrası meclise getirileceğini söylemesi mahkum ve mahkum yakınlarında büyük sevinç yarattı. Mahkum aileleri tasarının meclisten hangi şekilde geçeceğini merakla beklerken, cezaevlerinde ise mahkumlarda şimdiden heyecanlı bir bekleyiş hakim.

ÖNEMLİ BİR KİTLEYİ İLGİLENDİRİYOR
23 hazıran 2019 tarihinde yapılacak olan İstanbul seçimleri öncesinde meclisten 2 kanun tasarısını çıkarmayı hedefleyen AK Parti vatandaşın oylarını almayı hedefliyor. Askerliğin 6 aya düşmesiyle birlikte 130 bin askerin terhis olması beklenirken, infaz yasası ile birlikte 40 bin kişinin cezaevlerinden çıkacağı ifade ediliyor. Yüzbinlerce insanı yakından ilgilendiren ve Türkiye'nin gündemine oturan 2 önemli tasarının yasalaşmasıyla birlikte İstanbul seçimlerinin alınmasına kesin gözüyle bakılıyor.

BAHÇELİ: CEZA İNDİRİMİ GELMELİDİR
MHP lideri Bahçeli ise ceza indirimi konusunda yargı reform tasarısıyla birlikte kendileri tarafından meclise sundukları önergeyle birlikte cezaevlerine af konusunun genişletilmesi ve 5 yıllık ceza indiriminin yasalaşması ile birlikte 100 binin üzerinde mahkumun cezaevlerinden tahliye edilmesini öneriyor. AK Parti'nin meclise getireceği ceza indiriminin son şeklinin meclisten nasıl çıkacağı mahkum ve mahkum yakınları tarafından dikkatle izlenirken, meclisteki diğer siyasi partilerin tavrı merak ediliyor.

Kaynak Meydannet.com

Başa dön tuşu