Güncel

At Yarışı Gelirleri, Varlık Fonu’na Aktarılacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yeni yasa ile at yarışlarında da yeni bir düzenlemeye gidilecek. Yapılan açıklamalara göre at yarışlarındaki gelir, tarım ve hayvancılığın desteklenmesi için Türkiye Varlık fonuna aktarılacak. At yarışlarındaki gelirleri hedefleyen düzenleme de şöyle denildi;

6132 sayılı At Yarışları Kanunu ve 320 Sayılı KHK ile 49 yıllığına TVF’ye devredilen lisanslarla ilgili kamu payı, 49 yıllık sürenin sonuna kadar TVF veya TVF tarafından kurulacak şirkete gelir kaydedilecek.

At Yarışı Gelirleri Düzenlemesi Tepki Çekti

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmesinin ardından düzenlemeye yönelik pek çok farklı tepki gelmeye başladı. İlk tepki CHP Milletvekili Süleyman Girgin’den geldi. Varlık fonunun zarar ettiğini ve bu zararın ortadan kaldırılabilmesi adına farklı bir formülün bulunduğunu söyleyen Süleyman Girgin at yarışı gelirlerine yönelik yapılması planlanan tasarrufun sektörde kabul edilmeyeceğini söyledi. Mevcut düzenlemelere at yarışı sektöründen de tepkiler gecikmedi. Gelirlerinin aktarılmasının gelir kaybına yol açacağı ve artan maliyetler nedeniyle sektörde zor süreçlerin yaşanabileceği vurgulandı.

CHP Milletvekili Süleyman Girgin ise “Varlık Fonu zararına çözüm bulmak için at yarışı gelirlerine mi göz dikildi? Tarım Bakanlığı’na gitmesi gereken payın Varlık Fonu gibi bir kara deliğe gitmesini kabul etmiyoruz. Tarım ve hayvancılığa zaten yeterli kaynak ayrılmıyor. Bu düzenlemenin yasalaşmasıyla hayvancılığın geliştirilmesine yönelik destekler daha da azalacak” dedi.

Başa dön tuşu