Güncel

Av Yasağı Ne Zaman Başlıyor? Ne Zaman Sona Erecek?

Balıkların üreme dönemine girmesi nedeniyle her yıl belirli dönemlerde av yasağı getiriliyor. Su kaynaklarının korunması ve doğal dengenin bozulmaması adına alınan yasak ile önümüzdeki günlerde yeni bir av yasağı daha başlayacak. Balık tüketimini sevenler ise av yasağı ne zaman başlıyor ve av yasağı ne zaman sona erecek sorularının yanıtlarını arıyor.

Av Yasağı Ne Zaman Başlıyor?

Yapılan resmi açıklamaya göre Türkiye’de av yasağı yarın itibariyle başlayacak. 15 Nisan tarihi itibarıyla getirilecek olan av yasağı boyunca denizlerde ve diğer sularda herhangi bir şekilde balık avlanmasına izin verilmeyecek. Bu süre boyunca üreme döneminde olacak balıklar, soyunun eksilmemesi adına av tehlikesi olmadan üreme dönemlerini gerçekleştirebilecek.

Av Yasağı Ne Zaman Sona Erecek?

15 Nisan tarihinde başlayacak olan yasak, 1 Eylül 2022 tarihi itibariyle sona erecek. 1 Eylül’de başlayacak yeni av sezonu ile birlikte olgunluğa ulaşmış olan balıkların avlanmasında herhangi bir yasak, sakınca bulunmayacak. 2023 yılının 15 Nisan tarihine kadar devam edecek olan avlanma sürecinde 15 Nisan 2023 yılında getirilecek olan av yasağı ile birlikte yeniden avlanma faaliyetleri durdurulacak.

Her yıl belirlenen tarihlerde gerçekleştirilen yasaklar ile deniz zenginliğinin artması ve balık çeşitliliğinin azalmasının önüne geçilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu