Ekonomi

AVM’ler Toparlanma Sürecinde: Büyüme Başladı

Pandemi döneminin büyük bir kısmında kapalı kalan ve bu nedenle ekonomik anlamda düşüş yaşanan AVM pazarında yeniden bir toparlanma başladı. 100 milyar dolarlık yatırım değerine sahip olan sektörde Türkiye genelinde yaklaşık 600 bin kişilik istihdam sağlanıyor. 2022 yılında beklentilerin arttığı AVM pazarında, hedef yılı yüzde 30 büyüme ile kapatmak.

AVM’de Değişim Başladı

AVM’lerde pandemi ile birlikte önemli bir değişim de başladı. Açık alanlar arttığı gibi konsept olarak yeni bir trend öne çıktı. Ortak çalışma alanları, güzellik ve bakım merkezleri, kreşler, sanat kursları ve spor tesisleri gibi ekstra hizmetleriyle donatılan merkezler, böylece daha fazla kişiye ulaşmayı başardı. Daha fazla kişinin merkezleri tercih etmesi adına hizmet yelpazesinin genişletilmesi, büyümenin en önemli etkenlerinden birisi olacak.

Türkiye genelinde 445 alışveriş merkezi bulunuyor. 2021 yılında ise yeni açılan merkez sadece 4 oldu. 2022 yılında sektöre 3-4 tane daha yeni merkez eklenmesi bekleniyor. Sektörde yaşanan çalkantılı süreç nedeniyle bundan sonraki dönemlerde yıllık maksimum 4-5 merkezin açılması bekleniyor. Ekonomik toparlanma yaşandıktan sonra ise yayılımın hızlanması mümkün görünüyor.

Başa dön tuşu