Ekonomi

Avrupa Hisse Senetleri, Artan Rusya Baskıları Sonrası Düştü

Avrupa hisse senetleri düşerken petrol fiyatları yükseldi. Rusya’ya uygulanan yeni yaptırımların finansal piyasalardaki gerilimi artırmasının ardından yatırımcılar dolara ve yüksek dereceli devlet tahvillerine yöneldi.

Avrupa Hisse Senetlerinde Son Durum Ne?

Bölgesel Stoxx 600 hisse endeksi yüzde 1,6, Alman Xetra Dax yüzde 1,8 ve İngiliz FTSE 100 yüzde 1,5 düştü. Hareketler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkesinin nükleer kuvvetlerini yüksek alarma geçirmesinin hemen ardından geldi. Avrupa banka endeksinde de Rusya’nın swift ödeme sisteminin dışında tutmasının haberleri sonrasında yüzde 7’den fazla düştü.

Hong Kong’un Hang Seng endeksinde düşüş ise yüzde 1,6 kadar devam etti. Bu seviye ise son bir yılın en düşük seviyesi olarak tarihe geçti. Brent ham petrolü yüzde 4.4 artışla 102.17 dolara yükseldi.

Cuma Günü Yükselişi Yerini Düşüşe Bıraktı

Cuma günü ise küresel hisse senetleri için parlak bir gündü. Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlara karşı hisse senetlerinde yükseliş yaşanmıştı. Ancak hafta sonu boyunca Rusya’ya yönelik mali yaptırımların artırılmasının ardından yatırımcılar ve iş dünyasının koruma stratejisine geçmesi, borsaları etkiledi.

Başa dön tuşu